"
Senior Maluszka tuli"

Na zdjęciu kobiety w wieku 60+, jedna z nich trzyma w objęciach lalkę szkoleniową - grafika rozmowy
Celem projektu "Senior maluszka tuli" jest przede wszystkim pomoc nowo narodzonym maluchom, ich rodzicom i pracownikom szpitala/ fot. Palium
"
Senior Maluszka tuli"

Wyjątkowy poznański wolontariat powraca - seniorzy znów pomogą w opiekowaniu się noworodkami. Odpowiednio przeszkoleni będą spędzać czas z maluchami i tulić je - za zgodą rodziców i personelu medycznego szpitala im. F. Raszei.

Nie zawsze rodzice noworodków mogą z nimi przebywać w szpitalu. Zdarza się, że najmłodsze dziecko jest wcześniakiem, a rodzice muszą opiekować się pozostałym rodzeństwem. Czasami mamy niedomagają po porodzie albo cała rodzina nowo narodzonego malucha mieszka poza Poznaniem. W takich sytuacjach nie da się uniknąć momentów, w których dziecko przebywa w samotności. Jej efektem może być wzrastający stres i poziom lęku, obniżenie układu odpornościowego, a także długofalowe konsekwencje, które mogą źle się odbić na rozwoju psychicznym noworodka.

Celem projektu "Senior maluszka tuli" jest przede wszystkim pomoc nowo narodzonym maluchom, ich rodzicom i pracownikom szpitala w opiece nad dzieckiem podczas pobytu na Oddziale Noworodkowym.

Seniorzy, którzy będą chcieli zaangażować się w wolontariat, muszą najpierw przejść odpowiednie szkolenie.

- Zależy nam na tym, by przebieg wolontariatu był pod każdym względem bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dla wolontariuszy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Dlatego przed jego rozpoczęciem seniorzy będą musieli przejść nie tylko badania lekarskie, ale także praktykę pod okiem pielęgniarek lub położnych na Oddziale Noworodkowym w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei. Będą mieli również możliwość indywidualnych rozmów ze specjalistami.

Tegoroczna edycja to kolejna odsłona wyjątkowego wolontariatu, który swój początek miał w 2019 roku. Poznański projekt "Senior maluszka tuli" powstał, by pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkami. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, mogli spędzać czas z dziećmi, opiekować się nimi i tulić je - oczywiście za zgodą rodziców i lekarzy.

Aby zostać wolontariuszem, również wtedy trzeba było pokonać długą drogę. Poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać. Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.

Tegoroczny projekt to efekt współpracy Miasta Poznania, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei oraz realizatora zadania: "Pelikan" - Towarzystwa Wspierania Chorych i Potrzebujących im. dra Kazimierza Hołogi.

Więcej informacji: towarzystwo-pelikan.pl

AW