Linie turystyczne i Maltanka w najbliższy weekend

Kolejka parkowa Maltanka na trasie - grafika rozmowy
Na trasę kolejki wąskotorowej ponownie pojawi się Borsig Bn2t, najstarszy czynny parowóz w Polsce fot. MPK
Linie turystyczne i Maltanka w najbliższy weekend

W sobotę i niedzielę, 8 i 9 lipca, historyczne pojazdy MPK Poznań ponownie wyjadą na linie turystyczne. Z kolei na trasę kolejki wąskotorowej ponownie pojawi się Borsig Bn2t, najstarszy czynny parowóz w Polsce.

Zgodnie z harmonogramem, w sobotę na linię 20 wyjedzie tramwaj GT6 (tzw. krótki helmut). W niedzielę na trasie linii 0 kursować będzie skład N+ND.

Na linii 100 w sobotę mają kursować DAF i Ikarus 280, a w niedzielę - Ikarus 280 i MAN.

Na linię 102, uruchamianą jedynie w soboty, przewidziano Ikarusa 260.

W sezonie 2023 linie turystyczne funkcjonują w soboty, niedziele i święta. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak podróżowali rodzice czy dziadkowie oraz zwiedzić Poznań. Ponadto linia 100 umożliwia dojazd z dworca kolejowego Poznań Główny do Nowego Zoo, a 102 - z dworca Poznań Główny do Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz do Muzeum Broni Pancernej.

Szczegółowe informacje (w tym schematy tras, rozkład jazdy, cennik) w zakładce Turystyka-Linie turystyczne.

Ważne: W szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

Znów wyjedzie Borsig Bn2t

Parowóz Borsig Bn2t powrócił już ze Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm w Białośliwiu i w najbliższy weekend znów pojawi się na Maltance. W sobotę i niedzielę (8-9 lipca) pociągnie wagoniki z pasażerami - o pełnych godzinach będzie odjeżdżał ze stacji Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec.

Kolejka Parkowa Maltanka w weekendy i święta czynna jest w godzinach od 10.00 do 19.00, a kursy odbywają się co pół godziny. Dzięki niej można wygodnie  dotrzeć z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich i Nowego zoo, podziwiając po drodze jezioro i atrakcje Malty.

Borsig Bn2t został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i - w 1999 roku - skierowany do eksploatacji. Obecnie jest własnością MPK Poznań i ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Szczegółowe informacje (w tym rozkład jazdy i cennik) dostępne są w zakładce Turystyka-Maltanka.

MPK