.
Do 2 września w Filii Sztuki przy pl. Wolności oglądać można wystawę "Nasza Szymborska. Labirynt". W roku stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej zostaną przypomniane wybrane wiersze noblistki. Organizatorzy liczą, że krążąc w ich labiryncie uczestnicy znajdą wiersz lub wers, który zostanie z nimi na dłużej. Wyboru tekstów dokonali przyjaciele Biblioteki Raczyńskich oraz czytelnicy, którzy dzielili się swoimi ulubionymi tytułami w mediach społecznościowych i przy okazji Festiwalu Ludzie Książki.
Dla dzieci w wieku 6-12 lat zorganizowano bezpłatny cykl zajęć literacko-plastycznych. Będzie to okazja, żeby rozbudzić w nich szacunek do odmienności - szczególnie narodowo-etnicznej. Podczas literackich spotkań z małymi bohaterami reportaży z dalekich stron świata uczestnicy poznają różnice w kulturze, religii, wyglądzie, ubiorze, języku, a nawet zabawach. Dowiedzą się, jaki jest przysmak afrykańskich dzieci, poznają język hindi oraz nauczą się wiązać hidżab. Będą mogli "pomieszkać" przez chwilę w hanoku i pobawić się laleczkami kokeshi. Cofną się także w czasie i przestrzeni, badając życie najmłodszych mieszkańców starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Obowiązują wcześniejsze zapisy w filiach. Zajęcia odbywać się będą do sierpnia. Więcej informacji, m.in. o terminach, można znaleźć na stronie.
Początek przyszłego tygodnia przyniesie aż dwa wydarzenia. W filii nr 35 przy ul. Druskienickiej 32 (11:30) oraz nr 8/59 przy ul. Osinowej 14/16 (17:00) odbędą się prelekcje i pokaz zdjęć podróżnika Jakuba Rybickiego na temat dzieciaków świata. Młodzi słuchacze będą mieli szansę zobaczyć, jak żyją, bawią się, uczą i pracują ich rówieśnicy w najdalszych zakątkach planety.
21 lipca odbędzie się kolejne spotkanie Klubu książki u Raczyńskich. Dotyczyć będzie książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął". Powieść Jonasa Jonassona zabierze czytelników prosto do Szwecji. Spotkanie odbędzie się w filii przy pl. Wolności o 18:00. Dostępność książek w filiach znaleźć można na stronie.
Kolejnego dnia, również w filii przy pl. Wolności o godz. 12:00, odbędzie się spotkanie z cyklu Czytaty z Joanną Krzyżanek. Będzie okazja, żeby wspólnie z pisarką poczytać i poznać historię kota oraz tajemnicę znikających babeczek. Będzie można zjeść coś słodkiego oraz wykonać koty z szarego papieru i pasteli.
We wtorek, 25 lipca o 17:00, w filii Wildeckiej 53 przy ul. Hetmańskiej 91, zagości Marcin Mortka. Autor powieści przygodowych, fantastyki, literacki ojciec wikinga Tappiego spotka się z młodymi czytelnikami na Wildzie, aby porozmawiać o pisaniu książek, przyjaźni i niezwykłym świecie wyobraźni.
W środowisku artystów-amatorów przełomu XIX i XX w. kobiety były jak egzotyczne ptaki. Odchodziły, gdy pojawiały się dzieci i czas pożerały domowe czynności. Ale nie Helena Hulewiczowa. Zbliżała się do trzydziestki i była matką już piątki dzieci, gdy zażądała od męża aparatu fotograficznego. Miała na pewno talent do portretów. O Helenie i jej barwnym życiu w oparciu o czytanie licznych fotografii z rodzinnych albumów i pewne materiały z Biblioteki Raczyńskich opowie Monika Piotrowska, historyk i krytyk sztuki z poznańskiej Fundacji Instytut Fotografii proFotografia. Spotkanie odbędzie się 27 lipca o 18:00 w filii przy pl. Wolności.
Sobota, 29 lipca, upłynie w towarzystwie Stasia i Nel. W Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza o 12:30 odbędzie się spotkanie poświęcone "W pustyni i w puszczy". To jedyny utwór w dorobku pisarza stworzony z myślą o dzieciach i ostatni, który udało się pisarzowi dokończyć. Podczas warsztatów uczestnicy poznają okoliczności powstania tej wyjątkowej powieści, zaznajomią się z głównymi wątkami i bohaterami książki, wybiorą się w krótką podróż do Afryki z jej autorem, a następnie zmierzą się z niezwykłym zadaniem - postarają się przejść, razem ze Stasiem i Nel, dwanaście przygód znanych z kart powieści. Obowiązują zapisy telefoniczne 61 852 89 71.
Szczegóły znaleźć można na stronie biblioteki.
PD