Jeszcze w piątek, 30 czerwca można wziąć udział w wyjątkowym spacerze z przewodnikiem, który oprowadzi po poznańskiej katedrze. Żeby poznać jej fenomen, uczestnicy spotkania wyruszą w podróż w czasie. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń odkryją podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będą eksplorować za pomocą światła latarek. Start o godz. 20 na placu przed katedrą. Liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru na 30 minut przed rozpoczęciem spaceru.
W sobotę, 1 lipca, każdy znajdzie coś dla siebie. O godz. 11 w amfiteatrze Bramy Poznania rozpocznie się spotkanie dla najmłodszych w formule opowieści wokół rzeki. W trakcie wydarzenia dzieci będą poznają przyrodę nad rzeką Cybiną. Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl. Z kolei o godzinie 16 w tym samym miejscu będzie można dowiedzieć się wszystkiego o mieszkańcach rzeki: zaobserwować ptaki pływające na jej powierzchni, żaby odpoczywające na roślinach albo ryby, których łuski odbijając słoneczne światło błyszczą pod powierzchnią wody. W trakcie warsztatów dzieci i ich rodzice poznają również najmniejsze zwierzątka zamieszkujące Cybinę - plankton.
Tego samego dnia na Piątkowie o godz. 16 rozpocznie się kolejne wydarzenie poświęcone obchodom 50. rocznicy włączenia tego osiedla do granic administracyjnych Poznania. W parku na os. B. Chrobrego będzie można posłuchać licznych koncertów, a atrakcje dla poznanianek i poznaniaków w każdym wieku zapewnią Pracownia Plastyczna Centrum Kultury DĄBRÓWKA, Klub Malucha, Biblioteka Raczyńskich, Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju oraz Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa z PCK Dąbrówka.
Festiwal zakończy się piknikiem na Starołęce (start: godz. 17). Podczas pierwszej sobótki lipca będzie można spotkać się wieszczką Babą Dolą, obejrzeć bajkę dla dzieci opartą na motywach bułgarskiej legendy, biesiadować przy ognisku, obejrzeć fireshow i posłuchać koncertu. Wydarzenie współtworzą: Stowarzyszenie Miłośników Historii "Boyen", Teatr asz.teatr, Porozumienie dla Twierdzy Poznań, Koło Gospodyń Miejskich Starołęka-Minikowo-Marlewo, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, rada Osiedla Starołęka-Minikowo, wolontariusze CIM Horyzonty.
Festiwal rozpoczął się 22 czerwca spotkaniem w Republice Słonecznej na poznańskim Grunwaldzie - można było posłuchać opowieści dr. Krzysztofa Kamińskiego, astronoma z sąsiedniego obserwatorium astronomicznego UAM.
Więcej informacji na: fyrtle.pl/festiwal.
AW