W czwartek, 29 czerwca, od godziny 12:00 na placu Kolegiackim goście w każdym wieku mogą posłuchać legend oraz opowieści o założeniu miasta na lewym brzegu rzeki - w tym roku obchodzona jest 770. rocznica tego wydarzenia. Można także zobaczyć, jak nosili się mieszkańcy Poznania w różnych epokach oraz przymierzyć ich stroje.
Archeolodzy prezentują, co odkryli pod ziemią i pozwalają uczestnikom zastanowić się nad tym, jak mogły wyglądać dawne budowle, co się w nich kryło i kto mógł korzystać z przedmiotów-zabytków, przedstawionych na wystawach plenerowych. Przez cały czas zwiedzającym towarzyszą naukowcy, którzy opowiadają o swojej pracy. W trakcie pikniku goście mogą wziąć udział w archeologicznej grze miejskiej, która dotyczy historii Kolegiaty św. Marii Magdaleny i tego rejonu miasta.
Ponadto na placu wystąpi Teatr Ilustracji Kamishibai ze spektaklem "Legenda o królu kruków", zorganizowano także zajęcia ruchowe "Cognicise", a teatr "Mozaika" o godz. 16:00 zagra dla dzieci interaktywny koncert. Miłośnicy kabaretów o godz. 17:00 będą mogli usłyszeć artystów z Klubu Szyderców BIS.
W czasie pikniku na pl. Kolegiackim na najmłodszych czekać będą warsztaty związane z tworzeniem herbu Miasta i poznańskich koziołków, a urbaniści miejscy poprzez zabawę wytłumaczą jak rozwija się i funkcjonuje miasto. Obejrzeć można też wystawę zdjęć ukazujących działania społeczne na obszarze śródmieścia.
Król Pyra całe popołudnie częstuje uczestników pieczonymi ziemniakami, a oprócz tego chętni mogą zasmakować pysznych lodów, poznańskich rur i mrożonych napoi.
Pierwszy dzień imprezy zakończy się pokazem filmu Jerzego Skolimowskiego "IO". Nominowany do Oscara obraz można będzie zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta o godz. 21:30 w ramach cyklu kino #Na Wolnym.
Atrakcje nie tylko na Kolegiackim
W kolejnych dniach imieniny miasta obchodzone będą na Ostrowie Tumskim i Śródce. W piątek w kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Anonymous. Po występie zaplanowano zwiedzanie kościoła i najbliższej okolicy, w trakcie którego będzie można poznać parę tajemnic tego interesującego miejsca. W Galerii Śluza otwarta zostanie wystawa "Siła spotkania o ludziach, którzy tworzyli Poznań". Ekspozycja jest podróżą przez wieki i dotyczy pięciu obszarów: osadnictwa, handlu, architektury, nauki i życia codziennego. O każdej z dziedzin opowiadać będzie osobna sala wystawiennicza.
W sobotę, 1 lipca, plac pod muralem na Śródce zmieni się w Targ Śródecki, na którym spotkać będzie można lokalnych i regionalnych producentów żywności, rzemieślników, wytwórców oraz przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury, którzy opowiedzą o historii tego miejsca. Rozpocznie się również zwiedzanie tej niezwykłej części miasta, w ulubionej formule "Kino, kawiarnia i spacer".
Pierwszego dnia lipca w amfiteatrze Bramy Poznania najmłodsi będą mogli wziąć udział w wydarzeniu "Zabawa po brzegi - zajęcia sensoryczne dla dzieci". To okazja, aby młodzi poznaniacy mogli doświadczać przyrody nad Cybiną. Po południu, również w amfiteatrze, odbędą się warsztaty przyrodnicze dla całych rodzin. Ich uczestnicy poznają najmniejsze zwierzęta zamieszkujące rzekę, czyli plankton. Bywa on zwierzęcy lub roślinny, stanowi pożywienie dla zwierząt mieszkających w rzece. Jak wygląda? Jakie okazy znajdują się w Cybinie? O tym będzie można przekonać się samemu. Tego samego dnia w Vinci Art Gallery odbędzie się wernisaż wystawy Śródecka Historia. Autorzy wystawy zapraszają w artystyczną podróż po Śródce.
Obchody imienin patronów Poznania zakończą się w niedzielę, 2 lipca. Na ten dzień w Bramie Poznania przygotowano warsztaty wokalno-ziołowe. Podczas zajęć uczestnicy wykonywać będą ćwiczenia oddechowe i wokalne, nauczą się pieśni tradycyjnych, które w swych tekstach zawierają motywy roślinne. Zapoznają się także z ich symboliką i właściwościami, popijając przy tym napar z dzikiej róży. Wieczorem w amfiteatrze Bramy Poznania wystąpi kapela Odloty, która gra polską muzykę tradycyjną oraz balfolk. Członkowie zespołu tworzą autorskie kompozycje z pogranicza muzyki i teatru. Improwizują i rozszerzają folkowe standardy oraz wykorzystują nietypowe połączenie instrumentów.
Więcej informacji o wydarzeniach oraz ich szczegółowy harmonogram dostępny na stronie poznan.pl.
Wydarzenia finansowane są z budżetu Miasta Poznania.
Dlaczego Piotr i Paweł?
W średniowieczu patronów wybierano nie tylko nowo narodzonym dzieciom, ale także cechom, bractwom czy właśnie miastom. Stolicy Wielkopolski patronują widoczni w jej herbie święci apostołowie Piotr i Paweł. Poznań swoich opiekunów zawdzięcza katedrze, która jako najstarszy kościół na ziemiach polskich miała ten przywilej, że mogła przyjąć tego samego patrona, co katedra rzymska.
Tradycyjnie, 29 czerwca, w święto patronów, odbyła się uroczysta sesja rady miasta, na której wręczono honorowe obywatelstwa, tytuły i nagrody.
EW