Była to pierwsza wizyta ambasadora w Urzędzie Miasta Poznania. Dyplomata sprawuje stanowisko od września 2022 roku. Wcześniej pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Belgii.
Podczas wizyty rozmawiano m.in. o możliwych kierunkach współpracy między Belgią a Poznaniem, relacjach biznesowych oraz rozwoju działalności belgijskich firm w naszym regionie. Poruszono także kwestię pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dyplomata wpisał się do księgi pamiątkowej. Wymienili się także z zastępcą prezydenta podarunkami.
- Jest dużo podobieństw między miastami belgijskimi a Poznaniem. Nie chodzi tylko o wielkość, ale także historię czy przekrój społeczno-gospodarczy. Dzięki temu możemy na wielu płaszczyznach współpracować, czerpać nawzajem od siebie wiedzę - mówił Mariusz Wiśniewski.
Do stolicy Wielkopolski przyjechali w tym tygodniu także przedstawiciele Belgijskiej Izby Gospodarczej. Celem wizyty jest nawiązanie kontaktów biznesowych, wymiana doświadczeń i poszukiwanie okazji inwestycyjnych w zachodniej Polsce, w tym w Poznaniu. Belgijscy przedsiębiorcy uczestniczyli m.in. w wydarzeniu biznes mixer, czyli bezpośrednich spotkaniach, podczas których rozmawiano o zrównoważonym rozwoju i przyszłości belgijskich inwestycji.
- Stolica Polski jest bardzo interesująca, ale jeśli chce się poznać kraj, trzeba odwiedzić wszystkie największe miasta i najważniejsze regiony. Wielkopolska i jej stolica to dla nas bardzo ważne regiony. Dlatego Belgijska Izba Gospodarcza zdecydowała, że to właśnie tutaj odbędzie się jej wizyta - mówił Rik Van Droogenbroeck. - W Poznaniu oraz jego okolicach znajduje się wiele belgijskich przedsiębiorstw. Ważne jest dla nas, żeby wnieść coś od siebie do społeczeństwa oraz gospodarki poznańskiej.
Belgijska Izba Gospodarcza powstała w 1992 roku. Skupia Belgów prowadzących biznes w Polsce i Polaków związanych z tym krajem. Izba promuje współpracę gospodarczo-kulturalną, jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. Zrzesza ponad 100 aktywnych członków i organizuje ponad 50 wydarzeń rocznie. Z Belgijską Izbą Gospodarczą współpracuje Biuro Obsługi Inwestorów UMP.
Obecnie w Wielkopolsce znajdują się 134 firmy belgijskie (jest to drugi region po Mazowszu, w którym Belgia lokuje swoje inwestycje), z czego 36 przedsiębiorstw mieści się w Poznaniu. Jest to m.in. spółka Chocolissimo produkująca spersonalizowane pralinki oraz Puratos (w Kostrzynie) - rodzinna belgijska firma z branży cukierniczej.
W Polsce funkcjonuje 5 konsulatów honorowych Królestwa Belgii - w Poznaniu działa od 2003 r. Konsulem honorowym jest obecnie Jan Spilliaert.
PD