Celem "Smart City Awards" jest popularyzacja osób i przedsięwzięć, które przyczyniają się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej.
- Dążymy do tego, by Poznań był miastem zrównoważonym, bezpiecznym, stabilnym oraz dostępnym dla każdego. Środkiem do tego celu są rozwiązania z obszaru smart city, które od lat rozwijamy. Statuetka "Smart City Awards" jest dowodem na to, że nasze działania przynoszą efekty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Kapituła konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży, przyznała nagrody w siedmiu kategoriach. Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców. Nagrodę odebrał Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.
Przykładem projektu z obszaru inteligentnych miast jest aplikacja Smart City Poznań, której filarem jest komunikacja z mieszkańcami. Użytkownicy zgłaszają dzięki niej sprawy, którymi powinny zająć się służby, otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami, mogą sprawdzić interesujące wydarzenia kulturalne czy umówić wizytę w urzędzie.
Mieszkańcy poprzez aplikację mogą również połączyć się z miejską infolinią wykorzystującą innowacyjne technologie i rozwiązania AI - chatboty i voiceboty, wspierające w zarezerwowaniu wizyty czy uzyskaniu odpowiedzi na mniej skomplikowane tematy urzędowe, bez konieczności rozmowy z konsultantem.
W ostatnim czasie Urząd Miasta Poznania wyróżniony został także za inne innowacyjne rozwiązania, jak nagroda "Skrzydła IT w Administracji" w kategorii "Narzędzia do komunikacji z obywatelami" za projekt Biura Poznań Kontakt - "Voiceboty w służbie mieszkańcom Poznania" oraz wyróżnienie w konkursie "Innowacyjny Samorząd" za poznański "Internetowy Asystent Radnego Osiedlowego".
JZ