Poznań ponownie "
Perłą Samorządu"

Na zdjęciu prezydent Poznania odbierający nagrodę na scenie - grafika rozmowy
Poznań ponownie otrzymał tytuł "Perły Samorządu"
Poznań ponownie "
Perłą Samorządu"

Poznań po raz kolejny został najlepszą gminą w Polsce w swojej kategorii w prestiżowym, niezależnym rankingu Dziennika Gazety Prawnej oraz PwC Polska. Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, ponownie znalazł się w pierwszej trójce najlepszych włodarzy.

To jedenasta edycja rankingu "Perły Samorządu". Wyniki zestawienia ogłoszono na uroczystej gali, podczas kongresu organizowanego wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Miasto Gdynia. Poznań wygrał w swojej kategorii już drugi rok z rzędu, wcześniej zwyciężył również w 2019 roku. 

Tradycyjnie już do rankingu zaproszono wszystkie gminy w Polsce. Organizatorzy podkreślali, że 2022 rok był wyjątkowy. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że od wybuchu pełnoskalowej wojny do marca 2023 do Polski przyjechało 10,2 mln uchodźców. Około 1,8 mln z nich zostało w naszym kraju. Dodatkowo błyskawicznie rosnące ceny energii i galopująca inflacja mocno odbiły się na budżetach samorządów w całej Polsce. I właśnie o te nadzwyczajne wyzwania, a także o pozostałe zadania własne gmin pytali organizatorzy rankingu "Perły Samorządu". 

"Najlepszych Włodarzy" i "Najlepsze Gminy": wybierano jak zwykle w czterech kategoriach:  gmina wiejska, miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców oraz powyżej 100 tys. mieszkańców. Poznań rywalizował - i zwyciężył - w ostatniej z tych kategorii, wyprzedzając Łódź (drugie miejsce) i Gdańsk (trzecie). Wśród gmin wiejskich zwyciężyła Iława, a miejsko-wiejskich - Wasilków. Najlepszą gminą miejską do 100 tysięcy mieszkańców był Sopot. 

- Kapituła po raz kolejny doceniła kierunek, w jakim rozwija się Poznań - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - "Perła Samorządu" to dla mnie bardzo cenna nagroda, bo przyznawana na podstawie twardych danych, połączonych z opiniami ekspertów. 2022 rok był niezwykle trudny dla wszystkich miast, również dla Poznania. To wyróżnienie to dla mnie dowód, że razem z Radą Miasta Poznania podejmowaliśmy najlepsze możliwe decyzje, za co bardzo dziękuję.

W przypadku włodarzy organizatorzy sprawdzali, jak radzą sobie jako zaangażowani liderzy społeczności. Badali też, jak sprawdzają się w roli menedżerów zarządzających gminą i urzędem, a także jakimi są reprezentantami mieszkańców. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zajął trzecie miejsce - po zwycięskiej Hannie Zdanowskiej, prezydent Łodzi i Rafale Bruskim, prezydencie Bydgoszczy - i tym samym już po raz czwarty znalazł się na podium w swojej kategorii. Wśród pozostałych zwycięzców byli: Krzysztof Harmaciński, wójt Iławy (kategoria: gminy wiejskie), Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa (gminy miejsko-wiejskie), Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa (gmina miejska do 100 tys. mieszkańców). 

Ranking "Perły Samorządu" skonstruowany został na podstawie ankiety, wysłanej do wszystkich gmin. Była ona bardzo obszerna i zawierała pytania o różne aspekty funkcjonowania samorządu. 90 proc. z nich to pytania zamknięte, często dotyczące liczb, pozwalające na łatwe porównania między gminami. 

Odpowiedzi na pytania otwarte oceniali członkowie kapituły. W tym roku zasiedli w niej: Marta Gadomska-Byrska i Joanna Pieńczykowska z Dziennika Gazety Prawnej; dr Dionizy Smoleń, partner PwC Polska, lider doradztwa dla sektora publicznego oraz dr Paulina Legutko-Kobus z Katedry Polityki Publicznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Każdy juror przyznawał punkty osobno, nie wiedząc, jak kształtuje się punktacja z ankiet.

Co ważne, odpowiedzi przysyłane przez samorządy były możliwe do zweryfikowania przez organizatorów - m.in. w danych GUS, sprawozdaniach, uchwałach budżetowych. Gminy nie ponoszą też żadnej opłaty związanej z udziałem w rankingu.

AW