To miejsce przeznaczone dla miłośników przyrody, spacerów i wycieczek rowerowych. Kiedyś było to centrum przemysłu ceglanego, którego wizytówką jest m.in. dom Kindlera wybudowany z cegły własnej produkcji. To zamieszkały zabytkowy budynek z około 1910 roku. Można go zobaczyć już na samym początku zwiedzania Szacht, wchodząc od ulicy Leszczyńskiej.
Na terenie Glinianek znajduje się wiele atrakcji i udogodnień. Przy stawie Edy są punkty widokowe z ławkami, natomiast przy Rozlanym dostępny jest półokrągły pomost z desek kompozytowych, z którego można wypatrzeć platformy lęgowe dla rybitw. Po stronie Fabianowa-Kotowa, od ulicy Mieleszyńskiej znajduje się 25-metrowa wieża widokowa, z której tarasu można dokładnie ujrzeć panoramę okolicy. W sąsiedztwie wieży znajduje się również plac zabaw i ławki ustawione w kierunku Rozlanego Stawu.
Glinianki są również miejscem edukacji przyrodniczej. Wzdłuż alejek rozmieszczone są drewniane tablice edukacyjne, które dostarczają ciekawych informacji na temat flory i fauny występujących na tym obszarze.
Wybierając się na teren Glinianek samochodem, najlepiej zaparkować przy ulicy Mieleszyńskiej bliżej wieży widokowej lub przy ul. Leszczyńskiej/Kocha. Tam też dostępne jest miejsce na ognisko wraz z ławami i stołami - konieczna jest rezerwacja mailowa terminu: zzm kancelaria@zzmpoznan.pl (ognisko jest bezpłatne).
Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi konserwację terenu głównie wzdłuż utwardzonych ciągów komunikacyjnych. W zeszłym roku po stronie Świerczewa posadzono 45 wiśni piłkowanych "Kanzan', zamontowano 2 ławki, 5 foteli i 4 stoliki, które zostały wykonane z drewna egzotycznego jatoba, nazywanego także "diamentową wiśnią". Po stronie Fabianowa-Kotowa, pod wieżą zamontowano urządzenia zabawowe z modrzewia alpejskiego - m.in. domek, huśtawki, bujak.
ZZM