Tytka, szaga, wuchta, tej - słownik poznańskiej gwary online

Zdjęcie przedstawia stronę poznan.pl z hasłem ze słownika gwary poznańskiej. - grafika rozmowy
Słownik poznańskiej gwary online.
Tytka, szaga, wuchta, tej - słownik poznańskiej gwary online

Gwarę poznańską można usłyszeć na ulicach stolicy Wielkopolski z ust zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców miasta. Niektórymi słowami, jak np. pyra, posługuje się też reszta kraju. Ich objaśnienia i przykłady użycia można znaleźć w wyszukiwarce wyrazów gwarowych na stronie poznan.pl.

Gwara poznańska to połączenie dialektu regionalnego oraz słów wziętych z języka niemieckiego, który był językiem urzędowym w okresie zaboru pruskiego. Do tego drugiego gwara nawiązuje nie tylko poprzez germanizmy, jak mantel (płaszcz), ale i składnię: tego nie idzie kupić (tego nie można kupić), żaden problem (ta sprawa nie stanowi problemu). Charakterystyczne są również przyrostki zdrabniające, np. wiaruchna (grupa ludzi).

Do najczęściej używanych słów gwarowych należą m.in.: bejmy (pieniądze), bimba (tramwaj), chichranie (śmiech), ćmik (papieros), garować (spać), gira (noga), glanc (połysk), gymyla (śmietnik), gzik (twaróg ze śmietaną), kejter (pies), klamoty (kamienie), knyf (fortel, sposób), laczek (pantofel), lasnąć (kupić coś sobie), na szage (na ukos).

Na stronie www.poznan.pl/mim/slownik/ poznaniacy i turyści mogą znaleźć słownik gwary wraz z wyjaśnieniami wyrazów oraz przykładami ich użycia. Hasła można wyszukiwać według pierwszych liter lub wpisując je w wyszukiwarkę. 

JZ