Kandydatów do tytułu "Inicjatora" może zgłosić każdy - zarówno mieszkańcy, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa czy firmy. Osoby stojące za wszelkimi inicjatywami na rzecz miasta i poznaniaków, mogą również zgłosić samego siebie.
Zgłoszenia w formie prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmu można przesyłać do 11 czerwca 2023 r. na adres ngo@um.poznan.pl z dopiskiem "Inicjatory 2022". Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny w załącznikach. Ponadto informacji o konkursie udzielają także pracownicy urzędu pod numerami: 61 878 5796 oraz 61 878 5730.
W tegorocznej odsłonie konkursu "Inicjatory 2022" kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:
- Inicjator Roku - projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych,
- Inicjator Wspierający - inicjatywy ukierunkowane na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
- Inicjator Aktywizujący - przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
- Inicjator Nowatorski - inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe formy aktywności.
Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa
Dodatkowo swoją nagrodę przyznają poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od nagród w powyższych kategoriach, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów.
Patronem nagrody jest Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.
Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu "Inicjatora" i statuetki, otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł.
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 września podczas Poznańskiego Targu Dobra w Starym ZOO.
W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono 34 projekty. Spośród nich zwyciężyły inicjatywy: "Jest Tego Warta", "Przewijamy Poznań", "Ogniste Rydwany 2021" oraz "Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach - pilotażowy projekt dla poznańskich szkół". Kapituła konkursu przyznała także liczne wyróżnienia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie poznan.pl.
JZ