Wiosenne porządki na ulicach

Na zdjęciu sterta śmieci z oponami - grafika rozmowy
Za wyrzucanieśmieci w nieodpowiednim miejscu grozi nawet 500 zł kary
Wiosenne porządki na ulicach

Przy okazji wiosennych porządków w swoim domu, pamiętać należy także o zachowaniu czystości w najbliższej okolicy. Stara kanapa, zużyta zmywarka czy inne zalegające odpady znaleźć się powinny w odpowiednich kontenerach lub na Gratowisku. Za wyrzucanie ich w nieodpowiednim miejscu grozi nawet 500 zł kary.

Strażnicy miejscy tylko w pierwszym kwartale 2023 roku ujawnili aż 317 dzikich wysypisk śmieci. 207 osób zostało ukaranych za zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie, a 201 za zaniechanie obowiązku sprzątania. Wydali także 1873 zalecenia porządkowe instytucjom komunalnym - w przypadku gdy ustalenie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie nie było możliwe. Mundurowi zajmowali się m.in. pozostawionymi w przydrożnym rowie przy ul. Naramowickiej odpadami AGD czy porzuconą na leśnym parkingu na Jeżycach stertą opon.

Odpady problemowe - do Gratowiska albo Gratowozu

Do problemowych zalicza się odpady niebezpieczne oraz wielkogabarytowe. W ich skład wchodzą m.in.: baterie i akumulatory, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, przeterminowane leki, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (sprzęt RTV i AGD, komputery, suszarki, żelazka, kalkulatory, telefony, itp.), resztki farb i rozpuszczalników oraz  opakowania po nich, zużyty olej silnikowy, przekładniowy oraz hydrauliczny w opakowaniach, zużyte filtry olejowe, zaolejone szmaty i ścierki. Te wszystkie odpady są niebezpieczne dla środowiska i nie powinny znaleźć się razem z innymi. Powinny zostać poddane unieszkodliwieniu.

Natomiast odpady wielkogabarytowe to przede wszystkim meble i duży sprzęt AGD (lodówki, pralki, piece kuchenne itp.). Wymagają one demontażu, który pozwoli na wydzielenie z nich części przydatnych do recyklingu oraz usunięcie elementów niebezpiecznych. 

Powyższych odpadów nie należy wyrzucać do zwykłych śmietników. Oddać je można do jednego z trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. Gratowisk (adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie). 

Na terenie miasta funkcjonuje także Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. Gratowóz. Jest to samochód przystosowany do selektywnego odbioru odpadów, których nie należy wyrzucać do przydomowych pojemników. Taka forma jest pomocna szczególnie osobom, które nie mają możliwości udania się do Gratowiska. Więcej na temat gratowozu można przeczytać tutaj

Segregowanie śmieci 

Odpady wyrzucane do pojemników muszą być odpowiednio posegregowane. Jest to obowiązek zarówno wynikający z polskiego prawa, jak i konieczności dbania o środowisko. Posortowanie pozwala na ponowne wykorzystanie większości z nich, a co za tym idzie, troskę o środowisko. Na stronie poznan.pl można przeczytać o faktach i mitach na temat segregowania odpadów czy odpowiednim rozróżnianiu szkła. Są tam dostępne także  wytyczne co do kolorów pojemników i ich przeznaczenia

Zużyte opony

Zużyte opony samochodowe, motocyklowe czy rowerowe są w grupie odpadów wystawkowych (UWAGA - wyłącznie z pojazdów o masie do 3,5 tony). Zużyte ogumienie można wystawić przed nieruchomość (zabudowa jednorodzinna) lub przy wiacie śmietnika (nieruchomości wielorodzinne), jeżeli jest do niej zapewniony dojazd dużego samochodu ciężarowego. Należy to zrobić do godziny 6:00 w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych w danym rejonie. Harmonogram można sprawdzić na stronie oraz w aplikacji Smart City w zakładce Odpady. Ponadto stare opony można także oddać przez cały rok, sześć dni w tygodniu do Gratowiska. Adresy i godziny otwarcia znaleźć można tutaj. Więcej informacji na ten temat na stronie poznan.pl.

Elektrośmieci 

Sprzęt, który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 cm, można wrzucać do pojemników na elektroodpady. Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe. Nie obowiązują za to dodatkowe opłaty. Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Każdy ze sprzętów oddany do pojemnika zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie poznan.pl.

Zgłoszenia dzikich wysypisk oraz innych naruszeń czystości kierować można do straży miejskiej:

  • telefonicznie (986),
  • pocztą elektroniczną (sm@um.poznan.pl), 
  • poprzez aplikację Smart City,
  • wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej Miasta Poznania

W aplikacji mObywatel dostępna jest zakładka "Naruszenia środowiskowe", w której także można wysłać zawiadomienie o naruszaniu porządku czy nielegalnych zachowaniach związanych z ochroną środowiska.

SM/PD