Od kilkunastu lat Ethno Port jest świętem muzyki etnicznej, okazją do odkrywania nowych dźwięków i osobowości muzycznych. Znany jest z radości, otwartości i przyjacielskiej atmosfery. W tym roku Zamek zaprasza na ethnoportowe wydarzenia do swojej siedziby i pobliskiego parku im. Adama Mickiewicza.
W trakcie trzech festiwalowych dni program przewiduje m.in. czternaście koncertów oraz liczne warsztaty, spotkania, seanse i akcje społeczne. Największą uwagę przyciągają koncerty zespołów i muzyków z innych kontynentów, którzy zagrają melodie zakorzenione w tradycji. Wystąpią m.in. kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Foltzek z zespołem, przedstawiciele Pigmejów Aka, wykonujący unikalną polifoniczną muzykę, reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych Ndima, czy południowokoreańskie zespoły łączące jazz z tradycją: Sinnoi oraz Cellogayageum. Nie zabraknie także przedstawicieli krajów europejskich. Na scenie zaprezentują się artyści z Włoch i Grecji.
Interesująco zapowiadają się również dwie premiery - koncert polsko-ukraińskiego młodzieżowego Chóru Skovoroda, uformowanego przez CK Zamek, któremu patronuje najsłynniejszy ukraiński poeta i filozof - Hryhorij Skovoroda. Drugim wyczekiwanym występem będzie koncert Common Routes, który powstał dzięki projektowi Kreatywna Europa, wspierającego sztuki audiowizualne. W jego składzie grają artyści z Iranu, Francji, Białorusi oraz Polski.
Festiwalową atmosferę tworzą przede wszystkim koncerty i różnorodność wyrażona w identyfikacji wizualnej, co roku innej, ale jednak zawsze nawiązującej do bogactwa kultur świata. Jednak obok brzmień organizatorzy przewidują inne atrakcje. Zaplanowano m.in. spotkania z artystami czy kiermasz z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami. To wszystko w sercu Poznania, w trakcie trzech magicznych dni, które wprowadzą uczestników w wakacyjny nastrój naznaczony refleksją, że lepszy świat jest możliwy.
Bilety, program wydarzenia oraz więcej informacji o Ethno Port Poznań dostępne na stronie festiwalu.