Aborygeni wystąpią w Poznaniu

Na zdjęciu chórzyści aborygeńskiego chóru, pozują do zdjęcia w ciemnych ubraniach - grafika rozmowy
O obyczajach i kulturze Monero-Ngarigo i budowaniu relacji między polonią australijską a plemieniem opowiedzą przedstawiciele starszyzny, fot. Kościuszko Heritage Inc.
Aborygeni wystąpią w Poznaniu

Spotkanie z przedstawicielami aborygeńskiego plemienia Monero-Ngarigo i występ towarzyszącego im chóru Djinama Yiliga czekają na poznanianki i poznaniaków już we wtorek, 16 maja w Pawilonie. To jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów Roku Strzeleckiego, pochodzącego z poznańskiej Głuszyny badacza, filantropa i zdobywcy góry Kościuszki w Australii. Wstęp bezpłatny. 

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00 w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1 od prelekcji. O obyczajach i kulturze Monero-Ngarigo, górze Kościuszki, Pawle Edmundzie Strzeleckim, a także budowaniu relacji między polonią australijską a plemieniem opowiedzą przedstawiciele starszyzny Iris White i John Dixon oraz prof. Andrzej Kozek z organizacji Kościuszko Heritage. 

Następnie na scenie wystąpi chór Djinama Yilaga, który powstał w 2019 roku z inicjatywy malarki Cheryl Davison, z plemienia Monero-Ngarigo. Grupa zaprezentuje repertuar przygotowany specjalnie na występy w Polsce. Chór śpiewa m.in. o odnowie tożsamości kulturowej plemienia oraz traumatycznych wydarzeniach z epoki kolonializmu. 

Rok Strzeleckiego

Spotkanie z Monero-Ngarigo i występ aborygeńskiego chóru Djinama Yilaga w Pawilonie jest elementem ogólnopolskiej trasy zorganizowanej w ramach obchodów roku poświęconego Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Goście z Australii odwiedzą Kraków, Warszawę, a 15 maja także poznańską Głuszynę, gdzie będzie można się z nimi spotkać w SP nr 53 o godz. 10:00 oraz w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła o godz. 19:00. 

Rok 2023 został uznany przez Sejm i Radę Miasta Poznania Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie www.poznan.pl/rokstrzeleckiego/

Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. 

Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

JZ