Ułatwienia dla przedsiębiorców w centrum

Grafika przedstawiająca wnętrze lokalu - widać okno i drzwi, a także z informacją o aukcjach lokali - grafika rozmowy
Każdy z licytowanych lokali będzie miał stawkę wywoławczą czynszu niższą od dotychczasowej
Ułatwienia dla przedsiębiorców w centrum

Inwestycje w centrum zbliżają się do końca. Kolejne ich fragmenty sukcesywnie oddawane są do użytku. Już wkrótce reprezentatywne miejsca Poznania znów będą przyciągać tysiące turystów oraz mieszkańców. Żeby przyciągnąć tam kolejnych przedsiębiorców i pomóc obecnym, Miasto przygotowało cały pakiet rozwiązań. Nowi najemcy miejskich lokali do końca remontów nie będą płacić czynszu, a rzemieślnicy będą mogli bezpłatnie promować swoje usługi.

- W naszym pakiecie są propozycje dla każdego - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zdaję sobie sprawę, jakim wyzwaniem dla przedsiębiorców są remonty. Dlatego mamy dla nich cały zestaw dużych zniżek i ulg. To bardzo korzystna oferta dla firm, które już teraz działają w centrum, ale też dla tych, które dopiero chcą się tam przenieść. Zależy nam również na tym, by do centrum wrócili rzemieślnicy - dlatego rozszerzamy nasz "Zaułek Rzemiosła". 

Duże zniżki dla przedsiębiorców

Wyjątkowe oferty dla przedsiębiorców przygotował Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Pierwszą z nich jest aukcja najmu lokali użytkowych w ścisłym centrum Poznania. Rozpocznie się w samo południe, 27 kwietnia. Na przedsiębiorców czekają warunki, jakich jeszcze nie było. 

Każdy z licytowanych lokali będzie miał stawkę wywoławczą czynszu niższą od dotychczasowej. Ich najemcy będą też zwolnieni z tej opłaty aż do końca remontów. A po zakończeniu prac przez pół roku zapłacą tylko połowę wylicytowanej na aukcji stawki. 

Najemcy, którzy wyremontują lokale, w kolejnych miesiącach będą mogli  wnioskować o zwolnienie z płatności za najem przez kolejne 3 miesiące. Na dodatkowy upust (10 proc.) mogą też liczyć przedsiębiorcy prowadzący tzw. działalność miastotwórczą - czyli np. prowadzący kawiarnie, restauracje czy galerie sztuki. 

Aukcja rozpocznie się 27 kwietnia godzinie 12:00 na stronie internetowej www.aukcjelokali.pl. Będzie można wylicytować pomieszczenia znajdujące się w ścisłym Centrum - między innymi przy ulicy 23 Lutego, Alejach Marcinkowskiego, ulicy Święty Marcin czy ul. Fredry. Przygotowano 19 lokali użytkowych, których powierzchnia jest bardzo zróżnicowana. Najmniejszy z nich, mieszczący się na placu Wolności, ma niecałe 8 metrów kwadratowych, a największy - 184,5 metry kwadratowe. 

Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja na stronie www.aukcjelokali.pl i wpłata wadium (obniżonego o 50%) do 26 kwietnia 2023 r. Wszystkie oferty wraz ze zdjęciami oraz regulamin aukcji znajdują się na stronie internetowej. Lokale można wcześniej obejrzeć po uprzednim kontakcie z pracownikiem wskazanym w opisie oferty.

Specjalną ofertę przygotowano również dla obecnych najemców lokali ZKZL. Aktualnie przedsiębiorcy wynajmujący pomieszczenia przy remontowanych ulicach, mają czynsz zmniejszony o połowę. Ta obniżka opłat będzie obowiązywać jeszcze przez pół roku po zakończeniu wszystkich prac. 

Zaułek Rzemiosła będzie rozszerzony

Nowości czekają na przedsiębiorców również w programie "Zaułek Rzemiosła", który wspiera poznańskich rzemieślników. Obecnie obejmuje on obszar rewitalizacji miasta (m.in. śródmieście, Jeżyce czy Wildę). Biorą w nim udział 22 pracownie - z czego 8 mieści się w wytypowanych wcześniej lokalach ZKZL. Teraz zakres programu zostanie znacząco zwiększony. 

Po pierwsze - program zostanie rozszerzony na całe miasto. To oznacza, że z płynące z niego korzyści będą dotyczyć również rzemieślników z peryferyjnych osiedli. 

Po drugie - w programie będą mogli wziąć udział wszyscy rzemieślnicy, którzy działają w lokalach ZKZL o powierzchni nie większej niż 140 mkw. W samym centrum obecnie takich pracowni jest aż 16 (nie licząc tych, które już dołączyły do "Zaułka"). Po spełnieniu koniecznych warunków miejsca dla rzemieślników będą mogły powstać również w kolejnych 65 wolnych lokalach ZKZL, z których aż 19 znajduje się w ścisłym centrum Poznania. 

- To bardzo istotne zmiany dla rzemieślników - podkreśla Marek Sternalski, Radny Miasta Poznania. - Już teraz stawka czynszu za najem lokalu użytkowego w ramach "Zaułka Rzemiosła" jest obniżona o połowę, z zastrzeżeniem, że nie może być niższa od kosztów utrzymania pomieszczenia. Zwiększając zakres programu, Miasto daje możliwość skorzystania ze zniżek większej liczbie drobnych przedsiębiorców.

Uczestnictwo w programie wiąże się nie tylko z wprowadzeniem preferencyjnej stawki czynszu, ale także z możliwością skorzystania z bezpłatnej promocji. To m.in. oznakowanie lokali specjalnym logotypem, udział w miejskich kampaniach medialnych i społecznych, zamieszczanie informacji o firmie w mediach społecznościowych, jak również udział w wydarzeniach promujących rękodzieło.

Program "Zaułek Rzemiosła" zainaugurowano w maju 2017 r. Jego uczestnikami mogą być czynni rzemieślnicy, reprezentujący unikatowe specjalności. Informacje o programie są dostępne na stronie: facebook.com/zaulekrzemiosla oraz poznan.pl/zaulekrzemiosla.