Obchodzone każdego kwietnia święto to doskonała okazja do obserwacji i poszerzenia wiedzy o tradycji i kultury romskiej grupy etnicznej.
- Nasza kultura jest niepowtarzalna - mówiła Giselle Czureja, jedna z gwiazd zespołu Sara Czureja Band. - Dziś świat obserwuje kulturę masową, a my dzielimy się z innymi naszą rodzinną tradycją i korzeniami, które wypływają z Dalekiego Wschodu. Miasto wspiera nasze działania, naszą etniczność i różnorodność.
Po oficjalnym powitaniu przybyli goście mogli uczestniczyć w prawdziwym romskim święcie. Nie zabrakło muzyki, wystaw malarskich czy tradycyjnych cymbałów węgierskich.
- Cieszę się, że spotykamy się dziś w Sali Białej Urzędu Miasta - witał przybyłych Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. - Odbywają się tu zwykle ważne spotkania - I tak samo ważne jest poszanowanie i pielęgnowanie tradycji romskiej. Dla nas, poznaniaków, to istotne święto różnorodności.
- 70 lat temu Jerzy Ficowski opublikował książkę "Cyganie polscy. Szkice historyczno-obyczajowe"- przypomniał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Postacie takie jak Bronisława Weiss czy Alfreda Markowska to kwintesencja romskiej duszy. Braterstwo, solidarność i otwartość to cechy tej niesamowitej grupy etnicznej. Gdyby dziś przywódcy kierowali się tymi hasłami, świat byłby lepszy.
Organizatorem Dnia Romów była Fundacja Bahtałe Roma a całe wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasta Poznania.
EW