Kalkulator - na co idą nasze podatki?

Grafika przedstawiająca schematycznie Poznań i najważniejsze informacje o kalkulatorze - grafika rozmowy
Pieniądze z rozliczanych na rzecz Poznania podatków pozwalają zmieniać stolicę Wielkopolski na lepsze
Kalkulator - na co idą nasze podatki?

Prawie połowa każdego podatku dochodowego mieszkańców Poznania może wrócić do Miasta - wystarczy rozliczyć swój PIT na rzecz stolicy Wielkopolski. Aby to zrobić, nie trzeba być tu zameldowanym. Nie trzeba mieć nawet umowy najmu - liczy się sam fakt mieszkania w Poznaniu. Na co przeznaczane są te pieniądze? Każdy może to sprawdzić w specjalnie przygotowanym kalkulatorze.

W ubiegłym roku średni wpływ do budżetu Miasta od jednego rozliczonego w Poznaniu PIT-u wynosił 2,9 tys. zł rocznie. Gdyby wszyscy, którzy faktycznie mieszkają w stolicy Wielkopolski i korzystają na co dzień z miejskiej przestrzeni, udogodnień i publicznego transportu, rozliczyli tutaj swój PIT - Poznań zyskałby wiele. 

Pieniądze z rozliczanych na rzecz Poznania podatków pozwalają zmieniać stolicę Wielkopolski na lepsze. Dzięki nim budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Wpływy z PIT-ów pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To także dzięki nim seniorzy mogą korzystać z pomocy "Złotej rączki" i innych ułatwień.

Każdy ma wpływ na rozwój naszego miasta. Wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, ile Miasto otrzymuje na rozwój od osób rozliczających w Poznaniu swój podatek, mogą skorzystać z kalkulatora podatkowego, który został udostępniony na stronie głównej www.okpoznan.pl. Wystarczy wpisać w odpowiednim okienku swoje zarobki miesięczne "na rękę" i kliknąć "Sprawdź". Z kalkulatora w przystępnej formie graficznej można dowiedzieć się, ile pieniędzy z naszego podatku faktycznie otrzyma Miasto na rozwój:

  • edukacji;
  • pomocy społecznej, zdrowia i rodziny;
  • rewitalizacji, gospodarki przestrzennej i mieszkalnictwa;
  • ochrony środowiska i zieleni;
  • kultury;
  • sportu;
  • gospodarki komunalnej;
  • bezpieczeństwa;
  • dróg;
  • transportu zbiorowego.

Interaktywne narzędzie jest przyjazną formą zwrócenia uwagi mieszkanek i mieszkańców Poznania na ich realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Kalkulator podaje kwoty uwzględniając 2 progi podatkowe (12% oraz 32%) z wyłączeniem dodatkowych ulg i odliczeń, który każdy wpisuje indywidualnie w swoim rocznym rozliczeniu. Wpisane kwoty nie są gromadzone przez administratora strony.

Miejski program benefitowy OK Poznań

Rozliczenie PIT-ów w Poznaniu to także wiele dodatkowych korzyści i zniżek dla podatników. Od roku funkcjonuje miejski program OK Poznań - Osobista Karta Poznańska. Zawiera szeroką ofertę zniżek, ulg i preferencji, które dostępne są dla osób mieszkających w Poznaniu i tu rozliczających swoje podatki. 

Program oferuje zniżki z wielu obszarów. Wśród nich są tańsze bilety do miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji, do zoo i Palmiarni, zniżki na wydarzenia kulturalne i sportowe, atrakcyjna oferta fitness i edukacyjna. To także rabaty w licznych restauracjach i kawiarniach, tańsze wizyty czy zabiegi w centrach medycznych i gabinetach kosmetycznych, rabaty w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Pełna oferta OK Poznań jest dostępna na stronie internetowej programu okpoznan.pl, w darmowej aplikacji mobilnej OK Poznań oraz w drukowanym katalogu dostępnym w Punktach Obsługi Klienta, znajdujących się przy ul. Wszystkich Świętych 1, 28 Czerwca 1956 r. nr 404, ul. Gronowej 22A i na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 16 (naprzeciwko Dworca Zachodniego).

WRMiWM/AW