- Czesław Cybulski to jeden z najwybitniejszych polskich trenerów,jeśli chodzi o lekkoatletykę. Wychował najlepszych polskich młociarzy. Dzięki niemu rzut młotem stał się absolutnie polską dyscypliną nie tylko wśród mężczyzn ale również wśród kobiet - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
- Zmarły w 2022 roku trener Czesław Cybulski jest najbardziej naturalnym patronem dla naszych zawodów - wyjaśnia dyrektor mityngu Łukasz Miadziołko. - W ostatnich latach oglądaliśmy na Golęcinie popisy światowej czołówki młociarek i młociarzy, a wszystko dzięki temu, że spora część owej czołówki to byli właśnie podopieczni trenera Cybulskiego. Żałujemy, że nie zasiądzie on już na trybunach, ale jesteśmy dumni, że symbolicznie może być z nami w kolejnych odsłonach mityngu.
Rozgrywany dotychczas pod nazwą Poznań Athletics Grand Prix mityng w tym roku odbędzie się po raz piąty. Czerwcowa impreza zyska również większą rangę poprzez uczestnictwo w cyklu World Athletics™ Continental Tour Silver (w ubiegłym roku poznański mityng brał udział w cyklu Bronze). Zawody od roku 2019 przyciągają tłumy kibiców, a wysoką frekwencję zapewnia gwiazdorska obsada. Program i zawodników Memoriału poznamy niebawem.
Czesław Cybulski
Trener Czesław Cybulski w 1955 r. ukończył Średnią Szkołę Sportową w Gdańsku, a następnie pracował jako trener i nauczyciel wychowania fizycznego. Początkowo specjalizował się w sprintach, później jego domeną stały się rzuty. Trener związany był ściśle ze stolicą Wielkopolski a od 1968 r. z AZS Poznań. W 1978 roku doktoryzował się na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
W gronie podopiecznych trenera Cybulskiego znajdują się mistrzowie olimpijscy, świata i Europy. Najbardziej rozpoznawalni z nich to Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Paweł Fajdek oraz pierwszy w historii polskiego rzutu młotem mistrz olimpijski Szymon Ziółkowski.
Czesław Cybulski za swoje osiągnięcia został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez Prezydenta RP w 2021 roku. Rada Miasta Poznania w 2013 roku przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.
Znany z zamiłowania do ciężkiej pracy, wymagał takiego podejścia od swoich zawodników. Był jednym z najwybitniejszych trenerów lekkiej atletyki w Polsce i znacząco przyczynił się do rozwoju sportu.
POSiR