Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego w Poznaniu w 2021 roku w Poznaniu na 100 mężczyzn przypadało 114 kobiet. Te proporcje zmieniały się jednak w poszczególnych grupach wiekowych. Wśród osób do 24. roku życia więcej było panów, ale w wyższych rocznikach przeważały już panie. Powodem był m.in. liczniejszy napływ kobiet, które zostają w Poznaniu na czas nauki lub bezpośrednio po jej zakończeniu.
Wśród osób starszych również większość stanowiły kobiety - poznanianek w wieku 80 lat i powyżej było 2,5 krotnie więcej niż poznaniaków. Najczęściej nadawanymi w stolicy Wielkopolski imionami dla dziewczynek były w ubiegłym roku Zofia, Julia i Antonina.
Po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku do Poznania przyjechało wiele obywatelek tego kraju. Od lutego do czerwca ok. 31 tys. uchodźców z Ukrainy nadano w Poznaniu nr PESEL. W tym czasie ponad 18 tys. z nich podjęło pracę - w prawie 70 proc. były to kobiety.
Poznań - Miasto przyjazne dla wszystkich
W Poznaniu o kobietach pamięta się nie tylko od święta. 17 października 2022 roku ruszył pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Rozpoczął się wyjątkowym spotkaniem w CK Zamek - jego nietypowa forma pozwoliła otwarcie porozmawiać o ważnych nie tylko dla kobiet sprawach. Przez 7 dni na poznanianki w każdym wieku czekały liczne spotkania i warsztaty.
Celem akcji było zwrócenie uwagi na działania mieszkanek stolicy Wielkopolski i promowanie ich. Miasto dba również o aktywizację kobiet - m.in. dotując warsztaty i spotkania pokazujące, jak bardzo brakuje ich głosu i obecności w codziennej debacie publicznej. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Julii Woykowskiej.
Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej - dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii oraz skierowań na badania diagnostyczne. Mogą z niego korzystać również mężczyźni, korzystający z pomocy urologa.
W poznańskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi - do dyspozycji wszystkich dziewcząt. W Poznaniu realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. Głównym celem programu jest ograniczenie występowania chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy.
Miasto Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro, pozwalając kobietom spełnić marzenia o zostaniu mamą. Poznanianki mają także zapewnione wsparcie w zakresie godzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Miasto od lat dofinansowuje miejsca w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa też miejsc w przedszkolach.
Poznanianki, które skończyły 50 lat, mogą skorzystać z dofinansowanego przez Miasto programu profilaktycznego, pozwalającego na wczesne wykrywanie osteoporozy. Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niego 1016 osób.
W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Osoby doświadczające przemocy przez całą dobę mogą uzyskać tam wsparcie. Choć MCIK funkcjonuje z myślą o wszystkich poznaniakach, z pomocy placówki korzystają najczęściej kobiety. Miasto finansuje również wiele programów skoncentrowanych na przeciwdziałaniu przemocy - prowadzą je wybrane w otwartych konkursach organizacje pozarządowe.
AW