W 2022 roku strażnicy miejscy przyjęli dokładnie 73 462 zgłoszenia. Interwencja konieczna była w ponad 63 tys. przypadków.
Najczęściej poznaniacy skarżyli się na źle zaparkowane pojazdy (42 579). Inne między innymi dotyczyły: czystości i porządku (6 341), zwierząt wymagających pomocy (5 729), spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem (4 855), zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi (3 062), awarii i uszkodzeń infrastruktury miejskiej (2 554), spalania odpadów (1 587) czy gospodarki odpadami (1 108).
W wyniku przeprowadzonych kontroli 53 552 osoby ukarano mandatami, 6 329 - pouczono, a 3 381 spraw skierowano do sądów.
Zgłoszenie krok po kroku
Przyjęcie zgłoszenia rozpoczyna się na stanowisku dyżurnych SMMP - przez 24h, 7 dni w tygodniu, odbierają oni zawiadomienia mieszkańców, kwalifikują je do realizacji oraz koordynują pracę wszystkich patroli w terenie - od zlecenia interwencji, aż po jej zakończenie.
Niemal połowa zawiadomień w 2022 roku (36,5 tys.) zgłoszona została telefonicznie, prawie 25 tys. poprzez pocztę elektroniczną, w tym za pomocą miejskiej aplikacji Smart City.
Zgłoszenia można dokonać:
- telefonicznie (986),
- pocztą elektroniczną (sm@um.poznan.pl),
- poprzez aplikację Smart City,
- wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej Miasta Poznania
W aplikacji mObywatel dostępna jest zakładka "Naruszenia środowiskowe", w której także można wysłać zawiadomienie o naruszaniu porządku czy nielegalnych zachowaniach związanych z ochroną środowiska.
Porządek w ruchu drogowym
Najczęściej strażnicy interweniowali z powodu źle zaparkowanych pojazdów - 51 022 razy. Wystawili ponad tysiąc nakazów usunięcia samochodów, które były pozostawione w zabronionych miejscach i utrudniały ruch. Doprowadzili także do usunięcia niemal 800 wraków.
Strażnicy miejscy podejmowali także działania wobec: pieszych (ponad tysiąc), rowerzystów (184), poruszających się między innymi hulajnogami elektrycznymi (78). W pasach drogi ujawnili 119 nieprawidłowo ustawionych kontenerów na odpady, oraz skierowali 2 309 uwag lub wniosków dotyczących awarii bądź uszkodzeń infrastruktury drogowej.
Czystość i ochrona środowiska
Strażnicy przeprowadzili ponad 1,2 tys. kontroli dotyczących palenia w piecach zakazanymi paliwami. W 890 przypadkach nie stwierdzili spalania odpadów, natomiast 326 osób ukarano, a 7 spraw skierowano do sądów. W 29 przypadkach wątpliwych pobrali próbki popiołów i przekazali je do badań laboratoryjnych.
Niezależnie od opisanych działań strażnicy sprawdzali jakość stosowanych paliw stałych. W tym zakresie przeprowadzili 657 kontroli ujawniając 67 uchybień.
Strażnicy także:
- ujawnili i doprowadzili do usunięcia 1 087 nielegalnych wysypisk odpadów (130 sprawców ukarano, ponieśli koszty sprzątania),
- interweniowali wobec 2 472 osób niszczących roślinność,
- przeprowadzili 4 648 kontroli (w 222 lokalizacjach) placów budów i terenów do nich przyległych - w 145 przypadkach stwierdzili uchybienia porządkowe,
- do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej przekazali 1 001 ptaków wymagających pomocy,
- do Schroniska dla Zwierząt przekazali 272 bezpańskie psy oraz 128 kotów wymagających pomocy człowieka,
- 538 razy interweniowali wobec osób wyprowadzających psy na spacer,
- dwukrotnie w ciągu roku sprawdzali wywiązywanie się z obowiązków związanych z deratyzacją,
- współpracując z Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawdzali zgłoszenia mieszkańców dotyczące pojawienia się w mieście zwierząt żyjących dziko (najczęściej dzików i lisów),
- do Zarządu Zieleni Miejskiej przekazali 219 spraw,
- sprawdzali na terenie 367 posesji prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi ciekłymi - ujawnili 62 uchybienia.
Spokój i porządek publiczny
Spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych oraz nieodpowiednie zachowanie ludzi pod jego wpływem było powodem ponad 3 tys. interwencji strażników miejskich w 2022 roku. Dewastacja mienia, zanieczyszczanie miejsc publicznych, niewybredne słownictwo oraz demoralizacja nieletnich, to najczęściej wymieniane uciążliwości, na jakie narażeni są mieszkańcy i turyści. Prawie 2 tys. osób ukarano, 7 skierowano do sądu.
W ubiegłym roku strażnicy niemal tysiąc razy byli wzywani do osób, które z powodu upojenia alkoholowego wymagały udzielenia pomocy. Prawie zawsze wzywany był zespół ratownictwa medycznego. W tych interwencjach bardzo ważną rolę spełniają obserwatorzy monitoringu miejskiego, gdyż przy niskich temperaturach leżącym na ziemi grozi śmierć z wychłodzenia organizmu.
Ponadto:
- do czasu przybycia służb ratunkowych zabezpieczyli 76 miejsc zdarzeń,
- operatorzy monitoringu miejskiego przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej 7 911 zaobserwowanych zdarzeń wymagających interwencji. Najwięcej, bo aż 3 690 zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania, rejonu KP Stare Miasto. W wyniku podjętych skutecznych interwencji policjanci zatrzymali 130 osób, sprawców czynów karalnych. Na podstawie zdjęć z listów osób poszukiwanych, operatorzy rozpoznali w przestrzeni publicznej 16 osób - wszyscy zostali zatrzymani przez patrole policji,
- samodzielnie oraz wspólnie z pracownikami MOPR skontrolowali 4 475 razy miejsca przebywania bezdomnych - 32 osoby uzyskały pomoc medyczną, 64 pomoc socjalną, 824 w stanie upojenia alkoholowego przetransportowano do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, a 52 zabrano do szpitali,
- za palenie tytoniu w miejscach objętych zakazem ukarali 3 237 osób, a 21 spraw przekazali do sądów.
Opisane interwencje nie wyczerpują całego katalogu działań realizowanych przez strażników. Zabezpieczenie uroczystości, imprez i zgromadzeń, współpraca z radami osiedli, pomoc obywatelom Ukrainy, działania w stanie epidemii, szeroko zakrojone działania profilaktyczne, współpraca z policją, kontrole w zakresie handlu i usług, czy coroczne sprawdzanie widoczności numerów porządkowych posesji i oświetlenia miasta, to szereg zadań wykonywanych w codziennej służbie.
SM/PD