Projekt "Łabędzie" składa się z kilku części. To warsztaty ruchowe, spektakl taneczny i międzynarodowe tournée tworzone wspólnie z osobami niewidomymi i niedowidzącymi w oparciu o najsłynniejszy balet w historii - "Jezioro łabędzie". W ubiegłym roku, w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się premiera teatru ruchu, w którym wystąpili tancerze niewidomi, słabowidzący oraz poruszający się alternatywną motoryką.
Wyjątkowy spektakl został nominowany do nagrody Fedora w kategorii "Edukacja" - obok projektu "Dawn to Dusk" z Wielkiej Brytanii oraz francuskiego " (Eine) Winterreise". Choć w swojej kategorii wyróżnienia nie zdobył, zyskał jednak szerokie uznanie oraz nagrodę publiczności.
- Z radością ogłaszamy, że tegoroczna nagroda publiczności trafiła do "Swans Vol. 2: On tour" prowadzonego przez Teatr Wielki w Poznaniu, w Polsce - mówił Jean-Yves Kaced, Sekretarz Generalny Fedory i prezes stowarzyszenia Przyjaciół Opery Paryskiej podczas gali wręczenia nagród. - Gratulujemy twórcom i artystom, którzy wzięli udział w tym inspirującym projekcie.
Autorem koncepcji, a także scenariusza warsztatów oraz spektaklu jest Tobiasz Berg - tancerz, choreograf, aktor teatru tańca z wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem. Pomysł narodził się z potrzeby otwarcia budynku opery dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Miał być również odpowiedzią na ich niewielką obecność w aktywnym tworzeniu profesjonalnej kultury i sztuki. W spektaklu biorą udział tancerze z niepełnosprawnościami, niewidomi i słabowidzący - m.in. związani z poznańską "Niewidzialną ulicą".
Fedora - Europejskie Koło Dobroczyńców Opery i Baletu to organizacja non-profit, która wspiera przyszłość opery i sztuki tańca w Europie. Organizacja została założona w 2013 roku w Paryżu. Jej głównym celem jest zachęcanie młodych artystów do działalności w tym obszarze, a co za tym idzie - do czynienia opery i tańca bardziej przystępnymi.
AW