"
Trzymaj ciepło"

Plakat z informacjami o programie - grafika rozmowy
W Poznaniu trwa XIV edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło"
"
Trzymaj ciepło"

W Poznaniu trwa XIV edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". W ramach tegorocznej edycji zostanie przebadanych 380 domów jednorodzinnych z terenu całego miasta oraz 10 kamienic z centrum, Wildy, Jeżyc i Łazarza.

Aktualnie na liście budynków przeznaczonych do badania pozostało ok. 20 wolnych miejsc. To zatem ostatni moment na wzięcie udziału w akcji.. Dzięki sprzyjającym prognozom pogody, osoby które zgłoszą swój dom jednorodzinny w ciągu najbliższych kilku dni i zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na szybką realizację badań.

 Formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie internetowej www.trzymajcieplo.pl.

 "Trzymaj ciepło" to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. Projekt doczekał się aż trzynastu edycji organizowanych w latach 2009 - 2021 we współpracy z Veolią Energia Poznań. Od 2022 roku kontynuację projektu Miasto Poznań realizuje ze środków własnych. Program ma charakter edukacyjny i informacyjny, promując działania energooszczędne i proekologiczne. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy wydana na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska. 

Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca, dowiadując się, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Posiadając taką wiedzę właściciele budynków mogą zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników. Do tej pory, w trzynastu edycjach akcji, wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 250 kamienic.

Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia 2022 r. Ekipy przebadały już blisko 270 z zaplanowanych 380 budynków.

WKiŚ/PD