Zdrowa Aorta - bezpłatne badania

Na zdjęciu stoisko informacyjne, widać baner z napisem: zdrowa aorta - grafika rozmowy
Do tej pory w programie USG aorty brzusznej wykonano u 8180 pacjentów
Zdrowa Aorta - bezpłatne badania

Mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski mogą skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego - USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. 

Badania odbywają się we wszystkich miastach powiatowych województwa wielkopolskiego - także w Poznaniu. By się na nie zapisać, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 503 075 095 lub wysłać mail na adres: zdrowaaorta@arterieart.com (w mailu należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz miasto). W stolicy Wielkopolski będą przeprowadzane raz w miesiącu. Badania odbywają się w Centrum Medycznym Arterieart przy ul. Rakoniewickiej 23A. Pierwszy termin to 31 stycznia. 

USG jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Za badanie nie trzeba płacić, ponieważ finansowane jest z funduszy regionalnych Unii Europejskiej. 

- Do tej pory w programie USG aorty brzusznej wykonano u 8180 pacjentów - mówi  Anna Matusewicz-Potocka, koordynatorka Programu Zdrowa Aorta. - U 176 z nich stwierdzono tętniaka i przeprowadzono dalszą diagnostykę, czyli angiografię w rezonansie oraz konsultację lekarza specjalisty chirurga naczyniowego - twórcy projektu, prof. Grzegorza Oszkinisa. Pacjentów tych objęto dalszą, bezpłatną opieką ambulatoryjną, nawet do 3 lat po zakończeniu programu w poradni Arterieart w Poznaniu. W jej ramach mają zapewnioną bezpłatną konsultację lekarza specjalisty chirurga naczyniowego i wykonane kontrolne badanie USG aorty brzusznej, gdyż w przypadku tej choroby wymagane są okresowe kontrole wielkości tętniaka.

W ramach projektu Zdrowa Aorta zorganizowano także konferencję naukową, która zgromadziła 300 lekarzy oraz przeszkolono ponad 100 osób w poradniach specjalistycznych i POZ.

USG aorty brzusznej pomaga uchronić się przed jej tętniakiem - czyli znacznym zwiększeniem średnicy. U większości osób tętniak aorty nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Pęknięty - stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.

AW