Miejski monitoring poprawia bezpieczeństwo

Na zdjęciu operatorka monitoringu obserwująca obraz z kamer - grafika rozmowy
Obecnie operatorzy mają do dyspozycji 1232 nowoczesne kamery cyfrowe o wysokich parametrach rozdzielczości
Miejski monitoring poprawia bezpieczeństwo

1232 kamery, blisko 8700 skutecznych interwencji i 139 zatrzymanych sprawców przestępstw - w 2022 roku dzięki miejskiemu monitoringowi poznaniacy i poznanianki mogli spać bezpieczniej.

Operatorzy monitoringu miejskiego w Poznaniu mają do dyspozycji 1232 kamery. Wszystkie urządzenia cały czas nagrywają obraz, a pracownicy straży miejskiej na bieżąco oglądają dane przesyłane z części z nich. To, jaki region będzie w danym momencie pod czujnym okiem operatora, ustalają razem policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele miejskich jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę. 

W 2022 roku operatorzy monitoringu zaobserwowali aż 8697 zdarzeń wymagających interwencji - informacje o nich przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej.  Najwięcej, bo aż 4 tysiące zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania. W rejonie obsługiwanym przez komisariat policji na Grunwaldzie było ich 1186, na terenie komisariatu "KP Północ" - 1101, w obszarze Wildy - 1013, Nowego Miasta - 746, a także 651 na terenie komisariatu Jeżyce.

Policjanci na bieżąco przekazują operatorom listy ze zdjęciami poszukiwanych. Dzięki temu w 2022 roku udało się zatrzymać 17 osób, za którymi wystawiono listy gończe. Monitoring pomógł również w ujęciu 71 osób, które posiadały substancje psychoaktywne, 25 osób, które dewastowały mienie, 13 sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek, a także 10 osób zakłócających porządek publiczny. Łącznie dzięki kamerom policjanci zatrzymali 139 sprawców.

Wśród najczęstszych zdarzeń wymagających w ubiegłym roku interwencji strażników i policjantów było picie alkoholu w niedozwolonych miejscach (2808 przypadków). Liczne były też zarejestrowane dzięki monitoringowi awarie oraz uszkodzenia infrastruktury drogowej i MPK (1246). 984 osoby wymagały pomocy medycznej - operatorzy zauważyli, że leżą na ziemi czy ławkach. Kamery pomogły też wyłapać uchybienia porządkowe (925) i źle zaparkowane pojazdy, które blokowały i utrudniały ruch (843). Mundurowi interweniowali też w przypadku potrzebujących pomocy osób w kryzysie bezdomności (409). 

Miejski monitoring w pigułce

W 2010 roku straż miejska przejęła od policji obserwację obrazów z kamer monitoringu wizyjnego Miasta. Zmiany w przepisach pozwoliły powierzyć pracę operatora cywilnym pracownikom straży. W poszczególnych komisariatach policji wydzielono osobne pomieszczenia, w których zamontowano ekrany i pulpity sterownicze, zapewniając jednocześnie łatwy kontakt obserwatora z dyżurnymi policji i straży miejskiej. 

Początkowo system obejmował 146 kamer, w większości analogowych. Obecnie operatorzy mają do dyspozycji 1232 nowoczesne kamery cyfrowe o wysokich parametrach rozdzielczości, a ich siedziba znajduje się w jednym miejscu, w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.

Monitoring miejski cały czas się rozwija. We współpracy z radami osiedli stawiane są nowe punkty z kamerami. Część z nich powstaje również dzięki pieniądzom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Sukcesywnie modernizowany jest także działający już sprzęt.

SMMP/AW