Groby Powstańców Wielkopolskich zlokalizowane są na terenie całego województwa. Najwięcej zidentyfikowano ich w Poznaniu - na samych tylko cmentarzach komunalnych spoczęło ponad 3,5 tysiąca weteranów (687 na Miłostowie oraz 2867 na Junikowie). Niestety, wieloma z tych mogił nie ma kto się opiekować, gdyż Powstańcy odeszli bezpotomnie lub ich rodziny rozjechały się po świecie.
Z troski o pamięć bohaterów i godny wygląd miejsc ich pochówku Miasto oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy. W jego ramach podjęte zostaną wieloletnie działania na poznańskich cmentarzach komunalnych. Renowację przejdą zaniedbane groby znajdujące się nieopodal głównych szlaków komunikacyjnych nekropolii.
Dokument przewiduje także ekshumację szczątków z zaniedbanych mogił położonych w miejscach mało widocznych i trudniej dostępnych. Skremowane szczątki trafią do kolumbarium powstańczego na Junikowie. Sygnatariusze porozumienia zaproszą do współpracy również organizacje społeczne pielęgnujące pamięć o Powstańcach.
Porozumienie podpisali: Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania oraz dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. W tym roku obchodzimy jego 104. rocznicę.
Portal poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu: Powstanie Wielkopolskie (poznan.pl/powstanie).
JZ