Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu informuje o znacznych brakach w zapasach życiodajnego płynu. Najbardziej potrzebna jest najrzadziej występująca krew z grupy Rh-. Każda kropla i każda grupa krwi jest na wagę złota.
- W tym szczególnym świątecznym czasie podzielmy się z potrzebującymi tym, czego nie można kupić, a co jest niezwykle cenne. Oddawanie krwi nie boli, cała procedura nie jest skomplikowana. Jeśli tylko Państwo mogą - podzielcie się krwią i dajcie szansę innym na życie - zachęca Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Krew można oddawać w RCKiK przy ul.Marcelińskiej 44, w jego oddziałach terenowych oraz podczas mobilnych akcji poboru. Adresy punktów oraz terminarz akcji wyjazdowych znaleźć można na stronie internetowej.
Po oddaniu krwi przysługuje zwolnienie z pracy czy szkoły. Dawca otrzymuje także ekwiwalent kaloryczny, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych. Może się także ubiegać o zwrot kosztów dojazdu do punktu pobrań. Ponadto dawcom przysługuje ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę. Więcej o przywilejach można przeczytać na stronie RCKiK.
Dawcą może zostać każdy, kto jest pełnoletni i nie przekroczył 65 roku życia. Potencjalny krwiodawca musi być zdrowy i nie może przyjmować leków. Z oddawania krwi wyklucza również m.in. wirusowe zapalenie wątroby, zakażenie wirusem HIV oraz łuszczyca, cukrzyca i gruźlica. Szczegóły można znaleźć na stronie RCKiK w Poznaniu: http://www.rckik.poznan.pl/zostan-dawca.
Krew pełni w organizmie niezwykle kluczowe role. Do jej funkcji należy m.in.: rozprowadzanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla do płuc oraz substancji odżywczych wchłoniętych z przewodu pokarmowego, odprowadzanie produktów przemiany materii do nerek i gruczołów potowych, udział w reakcjach odpornościowych czy udział w procesach krzepnięcia zabezpieczających przed utratą krwi.
PD