Dzień Wcześniaka w Poznaniu

Na zdjęciu podświetlona na fioletowo siedziba Centrum Inicjatyw Rodzinnych - grafika rozmowy
W Poznaniu dzień ten obchodzi się w wyjątkowy sposób dzięki Fundacji Laboratorium Marzeń/ fot. CIR
Dzień Wcześniaka w Poznaniu

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji Poznań rozbłyśnie fioletem - kolorem przedwcześnie urodzonych dzieci. Podświetlone zostaną budynki w całym mieście - m.in. fontanna na placu Wolności oraz siedziba Centrum Inicjatyw Rodzinnych. 

Szacuje się, że 1 na 10 noworodków rodzi się przedwcześnie. Podświetlenie budynków na fioletowo to gest solidarności z wcześniakami i ich rodzinami w dniu ich święta. To także zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa - na wyzwania rozwojowe, jakie przed nimi stają oraz trudności, jakie muszą pokonać ich rodziny. 

W Poznaniu dzień ten obchodzi się w wyjątkowy sposób dzięki Fundacji Laboratorium Marzeń. Z jej inicjatywy 17 listopada wiele charakterystycznych dla stolicy Wielkopolski budynków zostanie podświetlonych. Wśród nich są m.in. siedziba Centrum Inicjatyw Rodzinnych czy fontanna na placu Wolności. Swoje siedziby oświetlą fioletem również poznańskie instytucje i prywatne firmy.

W akcję tradycyjnie już szeroko włącza się również Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu, gdzie od lat ratuje się nawet najmniejsze wcześniaki. Zespoły neonatologów, położnych, pielęgniarek, ratowników medycznych codziennie walczą tam o ich życie. 17 listopada przez cały dzień rodzice dzieci, które przebywają na Oddziałach Neonatologicznych, będą mogli tam uczestniczyć w specjalnych warsztatach i pokazach.

Podświetlanie budynków na fioletowo to ogólnoświatowa inicjatywa, którą zapoczątkowała w Polsce w 2012 roku Fundacja Wcześniak -  Rodzice-Rodzicom. Na całym świecie w tym dniu oświetlane w tym kolorze są najbardziej znane budowle i miejsca, m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. 

AW