Kultowa seria "Jeżycjada", na której wychowały się całe pokolenia, ukaże się w formatach elektronicznych: powstaną e-booki, audiobooki, synchrobooki (czyli audio+ebooki). Wyłączność na jej wydanie ma poznańska firma Legimi, które od lat zabiegało o to, by mieć możliwość przybliżenia twórczości pisarki w tej właśnie formie.
To szansa na promocję Poznania wśród nowych czytelników. Udostępnienie "Jeżycjady" w wersji elektronicznej to dopiero początek popularyzacji serii. Firma wydającą e-booki popularnej autorki we współpracy z urzędem miasta planuje zrealizować kilka wspólnych projektów, które upamiętnią ten słynny cykl.
- Małgorzata Musierowicz to jedna z najbardziej popularnych autorek powieści dla młodzieży - podkreśla Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Na jej książkach wychowywało się już kilka pokoleń czytelników. "Jeżycjada" jest też cyklem nierozerwalnie związanym z Poznaniem. Jej fani od lat odwiedzają nasze miasto, by na własne oczy zobaczyć miejsca, w których mieszkają i przeżywają swoje perypetie bohaterowie książek.
Autorka cyklu, kreśląc losy rodziny Borejków, z niezwykłą precyzją i dokładnością opisuje konkretne miejsca stolicy Wielkopolski.
- Od dekad "Jeżycjada" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania i utrwaliła się w świadomości kolejnych pokoleń - mówi Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi. - Cieszymy się, że możemy choćby w pewnym stopniu pomóc w upowszechnianiu tego społeczno-kulturowego fenomenu. Tym bardziej, że sprzyja nam również symbolika. Borejkowie mieszkali przy Roosevelta, a tak się składa, że również siedziba Legimi znajduje się przy tej ulicy.
Historyk teatru, prof. Zbigniew Raszewski nazwał Małgorzatę Musierowicz "Homerem Jeżyc" ze względu na topograficzną precyzję, z jaką opisuje Poznań. W związku z cyfrowym wydaniem "Jeżycjady" na forach pojawia się coraz więcej wątków, w których miłośnicy książek dzielą się najważniejszymi adresami, związanymi z bohaterami kultowych powieści.
Na Jeżycach i w ich najbliższej okolicy znajduje się kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt miejsc związanych z głównymi, ale też drugo- czy trzecioplanowymi postaciami z książek. Są to m.in.: ul. Roosevelta 5, Roosevelta 6, rynek Jeżycki, most Teatralny, park Wieniawskiego, park Moniuszki, Teatr Wielki oraz ul. Słowackiego 18, czyli słynny "żółty dom z wieżyczką". Jeżyce są szczególnie bliskie Małgorzacie Musierowicz, bo przy ul. Słowackiego mieszkała przez ponad 30 lat.
"Jeżycjada" liczy w sumie 22 tomy (plus "Małomówny i rodzina" jako tzw. tom zerowy). W październiku ukazało się pierwszych 6 ebooków, w tym jeden synchrobook, teraz dołączają do nich kolejne części. Wszystkie do końca grudnia będą dostępne jako e-booki w abonamencie Legimi. Fani Małgorzaty Musierowicz czekają też na największą gratkę, czyli audiobooki, które czyta sama pisarka. Jeszcze w tym roku zostaną wydane pierwsze cztery.
Małgorzata Musierowicz to urodzona w 1945 r. poznańska pisarka i ilustratorka, siostra nieżyjącego już poety i tłumacza Stanisława Barańczaka. Wychowała się na poznańskich Jeżycach, na których później umieściła akcję swoich humorystycznych powieści dla młodzieży. Zadebiutowała w 1975 r. książką "Małomówny i rodzina", napisaną na konkurs Ludowej Spółdzielni Wydawniczej poszukującej powieści dla młodzieży. Nagrody nie zdobyła, ale powieść wydano i spotkała się od razu z gorącym przyjęciem. Dwa lata później ukazała się bestsellerowa "Szósta klepka", potem "Kłamczucha", wreszcie w 1979 r. na stronach "Kwiatu kalafiora" po raz pierwszy pojawiła się rodzina Borejków, która stała się symbolicznym centrum całego cyklu. W roku 2020 Małgorzata Musierowicz otrzymała prestiżową nagrodę Biblioteki Narodowej "Skrzydła Dedala" za całokształt twórczości.
AW