O Wielkiej Wojnie w muzeum

Galeria zdjęć przedstawia wernisaż wystawy "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)". - grafika rozmowy
O Wielkiej Wojnie w muzeum
O Wielkiej Wojnie w muzeum

10 listopada nastąpiło otwarcie nowej wystawy czasowej dotyczącej pierwszej wojny światowej w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta, przekazał podczas wernisażu osobiste pamiątki związane z tymi wydarzeniami historycznymi.

- Powstanie Wielkopolskie jest ważne dla wielu poznaniaków i poznanianek, a dla mnie szczególnie. Zachęcam wszystkich, którzy mają pamiątki z tego okresu i chcą się nimi podzielić, do udostępnienia ich muzeum. Pozwoli to przyszłym pokoleniom na pamięć o tych wydarzeniach - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Wystawa "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)" porusza temat I wojny światowej, która do dzisiaj symbolizuje cierpienie, stratę oraz traumatyczne doświadczenia milionów ludzi. Przedstawia tę historię w wyjątkowy sposób - przez pryzmat ludzi. Są nimi Wielkopolanie, żołnierze, którzy po powrocie z pierwszej wojny światowej w grudniu 1918 roku wzięli udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.

- Długo rozważaliśmy, w jaki sposób opowiedzieć o wojennych przeżyciach wielu tysięcy Wielkopolan - żołnierzy armii niemieckiej - walczących na tej wojnie za obcą sobie sprawę - mówi Jan Gruszka, kurator wystawy. - Świadomie zrezygnowaliśmy z opisu przebiegu poszczególnych bitew, kampanii i działań wojennych toczących się na frontach pierwszej wojny światowej.

Wystawa rozpoczyna obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, która w Polsce po raz drugi zostanie obchodzona jako święto narodowe. Ekspozycja potrwa do 28 lutego. Towarzyszyć jej będzie dodatkowo program edukacyjny, na który składają się: oprowadzanie kuratorskie, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej oraz warsztaty poszerzające treści prezentowane na ekspozycji.

Więcej informacji o wystawie na stronie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

KK