Komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora, przeanalizowała nadesłane projekty pod kątem walorów artystycznych i zgodności z tematyką konkursu. Za najlepszą propozycję uznano pracę Lucyny Kaczmarkiewicz. Doceniono ponadczasowość i estetykę projektu muralu, który wyróżniał się na tle pozostałych. Jury dostrzegło w nim podwójne odwołanie - do tradycji i nowoczesności.
- Projektując, przede wszystkim chciałam połączyć różne wątki związane z historią i współczesnością Naramowic, ale też kontekst całej przestrzeni - mówi Lucyna Kaczmarkiewicz, autorka projektu. - Myślałam o tym, żeby pokazać na muralu różne pojedyncze narracje związane z tym miejscem, począwszy od tego, że była tu wieś olęderska czy gospodarstwo ogrodnicze, czyli mocno podkreśliłam wątek roślinności. Całość zawarłam w symetrycznej, zamkniętej kompozycji. Połączyłam wszystkie wątki motywem drzewa, które wydaje mi się charakterystyczne i ważne w przestrzeni miasta.
Nowa atrakcja na ścianie bloku to inicjatywa towarzysząca budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Mural ma upamiętnić tak ważną dla lokalnej społeczności inwestycję. Ozdobi on ścianę bloku przy ul. Tyrwackiej nr 15-29, który znajduje się przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej na Naramowicach.
Sponsorem nagrody w konkursie jest firma Gülermak - generalny wykonawca trasy tramwajowej na Naramowice. Autorce oficjalnie wręczyli nagrodę przedstawiciele tej firmy. Wykonawca jest również sponsorem prac polegających na wykonaniu malowidła. Zwyciężczyni będzie sprawować nadzór autorski nad realizacją projektu.
PIM/AW