PIĄTEK 11.11
Dni Świętomarcińskie
Hasło przewodnie dni Świętomarcińskich to "Czyń dobro". Cykl wydarzeń rozpoczynający się 11 listopada będzie miał miejsce w kilku lokalizacjach w centrum Poznania. Zaliczyć do nich można między innymi plac Kolegiacki, park Chopina i Centrum Kultury Zamek. Wśród licznych atrakcji nie zabraknie Kiermaszu Świętomarcińskiego, koncertów oraz towarzyszących wydarzeń performatywnych. Dodatkowo dla zwiedzających od godziny 11:00 a 16:00 otwarty zostanie Kopiec Wolności znajdujący się nad jeziorem Maltańskim.
Plac Kolegiacki, Centrum Kultury Zamek, park Chopina, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania
Godz. 10:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie.
Stary Dobry Święty Marcin - święto ulicy
11 listopada na ul. Św. Marcin również pojawi się wiele atrakcji. Na scenie wystąpią m.in. Poznań Brass, tenor Voytek Soko-Sokolnicki czy Ksenia Shashysvili. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach dla dorosłych i dzieci - m.in. ceramicznych, graficznych czy z produkcji świec sojowych. W weekend 11-13 listopada restauratorzy działający przy ul. Św. Marcin zapraszają na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki i wystawę "Stary Dobry Święty Marcin - sentymentalnie" ukazującą historię i tradycje ulicy wyeksponowaną w biorących udział w akcji lokalach.
ul. Święty Marcin
Godz. 11:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zaprezentują się m.in. jednostki wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne. Dla uczestników udostępniony zostanie również system szkolno-treningowy "Śnieżnik", będzie można zobaczyć: kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT-91 "Twardy" czy pojazd dalekiego rozpoznania Żmija.
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, ul Wojska Polskiego 86/90
Godz. 12:15
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie.
Wystawa "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)"
Wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przedstawia historię przez pryzmat indywidualnych losów Wielkopolan - żołnierzy, którzy po powrocie z Wielkiej Wojny w grudniu 1918 roku wzięli udział w Zwycięskim Powstaniu. 11 listopada Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu przy Starym Rynku będzie czynne w godz. 10.00-15.00.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego, ul. Stary Rynek 3
Godz. 10:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie.
Dzień gier planszowych
W najbliższy piątek odbędzie się dzień gier planszowych organizowany przez Centrum Szyfrów Enigma wraz z Klubem Gier Fantastycznych. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zagrać w przeróżne planszówki. Klub w swojej bazie gier posiada tytuły takie jak: "Sen", "Wirus", "Projekt Miasteczko", "Neuroshima Hex", "Diamenty" oraz wiele innych.
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78
Godz. 12:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Koncert Sariusa
Sarius to częstochowski raper i wokalista. Na polskiej scenie muzycznej zadebiutował w 2013 roku. Przełomowym momentem w jego w karierze okazał się piąty w dorobku album powstały w 2017 r. - "Antihype". Kolejne dwie płyty artysty to "Wszystko co złe" oraz "Pierwszy Dzień Po Końcu Świata". Ostatnia płyta mężczyzny - "Antihype 2" pokryła się złotem. Sarius znany jest z piosenek takich jak: "Wiking", "Dobry chłopak", czy też "To co chcesz".
Klub u Bazyla, ul. Norwida 18a
Godz. 20:00
Bilety: 79 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Dzień Kina Polskiego
Podczas Święta Niepodległości kina studyjne obchodzą Dzień Kina Polskiego. Przygotowują wtedy dla widzów specjalne seanse. Tego dnia w Kinie Pałacowym wyświetlone zostaną wyłącznie polskie filmy. Będą to tytuły takie jak: "Simona", "Apokawixa", "Lombard", "Johnny", "Silent Twins" oraz przedpremierowy pokaz filmu "Słoń". Wydarzenie przeznaczone jest dla młodzieży oraz osób dorosłych.
Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82
Godz. 12:00
Bilety: od 15 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Koncert Vito Bambino i Bitamina
Zespół Bitamina powstał w 2005 roku, a w jego skład wchodzą m.in. Amar Ziembiński, Mateusz Dopieralski i Piotr Sibiński. Podczas piątkowego wydarzenia o 20:00 rozpocznie się koncert Bitaminy, natomiast o 21:15 wystąpi Vito Bambino znany z utworów takich jak: "Oddaj", "Poszło" oraz "Nudy".
Klub muzyczny B17, ul. Bułgarska 17
Godz. 19:00
Bilety: od 99 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Stabat Mater
Podczas wieczoru baletowego przedstawione zostaną dwie poruszające choreograficzne interpretacje "Stabat Mater". Od cierpienia i żałoby po afirmację życia oraz od wstrzymującego oddech poczucia straty po akceptację tego, co przynosi los. "Stabat Mater" to spektakl stworzony przez Daniele Cardim i Edwarda Cluga.
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10
Godz. 18:00 (piątek), 11:00, 19:00 (sobota)
Bilety: od 43 zł
Więcej informacji na stronie.
Wesele
Dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to jedno z najważniejszych polskich dzieł. Wystawienie tego na scenie to wielkie wyzwanie nie tylko dla zespołu aktorskiego, ale również każdego teatru. Reżyser Mikołaj Grabowski w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że powieść tę należy traktować jako ironiczną syntezę, jak również diagnozę polskości. Dodatkowo dzieło mówi o wiecznym podziale, który widoczny jest również w dzisiejszych czasach.
Teatr Nowy w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 5
Godz. 19:00 (piątek, sobota, niedziela)
Bilety: od 60 zł
Więcej informacji na stronie.
Virtuoso
Ignacy Jan Paderewski był wybitnym politykiem, premierem, kompozytorem i pianistą. Był on również showmanem artystą, filantropem. Wpływ Paderewskiego na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest "Paddymanią". Podczas wydarzenia przedstawiona zostanie historia artysty, który wykorzystał swoją popularność, by pomóc swojej ojczyźnie odzyskać niepodległość. Podczas musicalu przekazana zostanie informacja o tym, jak z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie.
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e
Godz. 19:00 (piątek), 17:00 (niedziela)
Bilety: od 43 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Poznańskie ślady Enigmy - spacer z przewodnikiem
W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu - złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie wycieczki organizatorzy pokażą miejsca związane z tą historią - Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski - jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską.
ul. Święty Marcin 80/82 (zbiórka przy Pomniku Kryptologów przed Centrum Kultury Zamek)
Godz. 10:00
Wstęp bezpłatny
Więcej informacji na stronie.
SOBOTA 12.11
Poznański Dzień Jeża
W ramach wydarzenia odbędą się prelekcje przygotowane przez zaproszonych gości. Przygotowane wykłady na tę okazję to: "Co w jeżu piszczy?", "O afrojeżach białobrzuchych słów kilka", "Jeż jako ekosystem", "O niekolczastych jeRZykach", "Awantura o dzika". Wydarzenie ma charakter edukacyjny, podczas jego trwania nie będzie zwierząt. Wszystkie jeże pozostające pod opieką Palmiarnii są w trakcie leczenia i rehabilitacji - potrzebują ciszy, ciepła i spokoju.
Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18
Godz. 9:00 (sobota, niedziela)
Bilety: od 12 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Międzynarodowa wystawa kotów rasowych
Podczas tego weekendu odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli podziwiać ponad 30 ras kotów. Wśród nich znajdą się m.in. maine coony, norweskie leśne, sfinksy, ragdolle, koty brytyjskie oraz koty domowe.
Stadion Miejski, ul. Bułgarska 17
Godz. 10:00 (sobota, niedziela)
Bilety: od 10 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Filharmonia Dowcipu
Podczas wydarzenia "The best of 15 lat na scenie" widzowie zobaczą wszystkie skecze Filharmonii Dowcipu, które doprowadziły ich do śmiechu. Na scenie obok Waldemara Malickiego pojawi się 16 osobowa orkiestra pod batutą dyrygenta Bernarda Chmielarza. Całe widowisko wyreżyserowane zostało przez Jacka Kęcika.
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Sala Ziemi, ul. Głogowska 14
Godz. 17:00
Bilety: od 150 zł
Więcej informacji na stronie.
Koncert Braci Figo Fagot, Cjalis i Figo i Samogony
Zespół Bracia Figo Fagot został założony we wrześniu 2010 roku. Tworzą go "Figo - Fabian Barłoś", czyli Piotr Połać oraz "Fagot - Szymon Filip Barłoś", czyli Bartosz Walaszek. Cjalis to postać znana z serialu "Blok Ekipa", za którą stoi Bartosz Walaszek. Artysta wykonuje utwory utrzymane w klimacie elektro punk. Ma na swoim koncie takie hity jak "Autodancing", "Królowa Dzielni" czy "Ciuralla". Figo i Samogony to Piotr Połać z zespołem, znany jako połowa duetu Bracia Figo Fagot, ale też muzyk kapel Speculum, Darmozjady i Proces. Z Samogonami współpracuje Andrzej Izdebski, producent m. in. Ralpha Kamińskiego, Kazika Staszewskiego i Braci Figo Fagot.
Klub B17, ul. Bułgarska 17
Godz. 19:00
Bilety: od 120 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
NIEDZIELA 13.11
Koncert Natalii Szroeder
Podczas najnowszej trasy koncertowej "Pogłos tour" artystka zaprezentuje piosenki ze swojej najnowszej płyty. W jej najnowszym albumie możemy znaleźć utwory m. in.: "Początki", "Przypływy", "Prosto" "1-2 X", "Powinnam? Str. B 1. Poganianki".
Tama, ul. Niezłomnych 2
Godz. 19:00
Bilety: 65 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Koncert Andrzeja Piasecznego
Andrzej Piaseczny na swoje pięćdziesiąte urodziny poprosił przyjaciół i ulubionych artystów o napisanie dla niego piosenki. Tak powstał niezwykły urodzinowy album "50/50" z utworami skomponowanymi i wyprodukowanymi dla jubilata przez mistrzów polskiej sceny. Na płycie możemy usłyszeć kawałki artystów takich jak: Kayah, Mrozu, Adam Sztaba, Jarecki, Kuba Badach, Paulina Przybysz, Michał Fox Król, Majka Jeżowska, Tomasz Organek. Gwiazda wieczoru znana jest z utworów m. in.: "Śniadanie do łóżka", "Jedna na milion", "To co dobre, to co lepsze" czy też "Chodź, przytul, przebacz"
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Sala Ziemi, ul. Głogowska 14
Godz. 18:00
Bilety: od 145 zł
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Wernisaż "Wspomnienia"
Druga oficjalna wystawa artystki została zainspirowana jej podróżą po Toskanii. Fascynacja ta jednak rozpoczęła się dużo wcześniej, kiedy artystka zbierała przeróżne rośliny, starając się zatrzymać ich piękno na dłużej. Kobietę zawsze inspirowała natura, zwłaszcza jej kolory oraz faktura, którą można podziwiać nie tylko patrząc na nią, ale też czując pod palcami.
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21
Godz. 18:00
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Przygoda z ogrodnikiem
"Przygoda z ogrodnikiem" to spektakl o małżeństwie Dzikich. Oboje marzyli o karierze aktorskiej, jednak nie poszła im ona najlepiej. Znacznie więcej sukcesów niż na scenie osiągają w biznesie - radząc innym, jak żyć. I chociaż jako specjaliści od samorozwoju świetnie się sprawdzają, to prywatnie dogadują się coraz gorzej. Widzowie podczas spektaklu dowiedzą się: jak eksperci od dobrych rad poradzą sobie z kryzysem we własnym związku, jak długim cieniem na ich relacji położy się tytułowa przygoda z ogrodnikiem oraz kim jest Andrew i co zrobić z trupem w szafie.
Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18
Godz. 16:00, 19:30
Bilety: od 110 zł
Więcej informacji na stronie.
Wielka Gala Słowa
Koncert z cyklu Wielka Gala Słowa odbędzie się w niedzielę 13 listopada o godz. 18:00 w Auli UAM. Wydarzenie organizowane jest z okazji 200. rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Podczas jego trwania wystąpią polscy aktorzy tacy jak: Krzysztof Gosztyła, Andrzej Mastalerz i Dorota Pomykała. W ich interpretacji usłyszymy najpopularniejsze wiersze Adama Mickiewicza, m. in. "Świteziankę", "Powrót taty", "Panią Twardowską", "Lilie", "Trzech Budrysów" i "Romantyczność". Towarzyszyć im będzie wybitny polski pianista Jacek Kortus, który wykona wybrane utwory Fryderyka Chopina.
Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1
Godz. 17:00
Wstęp bezpłatny z zaproszeniem.
Więcej informacji na stronie.
KK