Nagroda przyznawana jest co roku osobom i instytucjom, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm. Nominowane Centrum Szyfrów Enigma to najnowsza z pięciu marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Najważniejszą misją CSE jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej stawiali oni właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932. Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie.
CSE w swojej kategorii konkuruje z Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945); Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL; Archiwum Akt Nowych; Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Głosować można pod adresem: https://bohateron.pl/bohaterony-2022/zaglosuj/. Aby oddać głos, należy wybrać kandydata z każdej kategorii.
W finale Nagrody BohaterON 2022 im. Powstańców Warszawskich znalazło się 35 nominowanych w 7 kategoriach: firma, instytucja, organizacja non-profit, osoba publiczna, dziennikarz, nauczyciel, pasjonat.
Otwarte we wrześniu ubiegłoego roku Centrum Szyfrów Enigma zostało już docenione w ramach konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2021 zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski. Jego celem było uhonorowanie twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Głosy można było oddawać na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.
JZ