Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce

Galeria zdjęć przedstawia przestrzeń rynku Łazarskiego. - grafika rozmowy
Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce
Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce

Poznaliśmy wyniki konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022. Wśród laureatów znalazł się rynek Łazarski.

Towarzystwo Urbanistów Polskich swoje nagrody przyznaje od 2007 roku. Celem konkursu jest promocja najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. W tegorocznej, 16. edycji zmodernizowane poznańskie targowisko zwyciężyło w kategorii "Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna".

- Nagrodę przyznano za przestrzeń wykreowaną z wielką kulturą i szacunkiem dla przyszłych użytkowników. Połączono tradycyjne targowe przeznaczenie z funkcjami społecznymi i kulturalnymi. To miejsce ukazujące współczesną rolę rynku: z jednej strony pozwalającą na utrzymanie historycznego, targowego przeznaczenia i inicjowanie różnych publicznych wydarzeń, z drugiej pozwalające na indywidualne spotkania w otoczeniu urządzonej niskiej i wysokiej zieleni - czytamy w uzasadnieniu do nagrody.  

Jury konkursu podkreśliło także, że projekt tego nowego śródmiejskiego rynku to efekt inspirowanego flamandzkimi doświadczeniami, dwuetapowego konkursu urbanistyczno-architektonicznego, który Miasto Poznań zrealizowała na przełomie 2016 i 2017 r. Przez wszystkie etapy inwestycji projekt powstawał we współpracy z mieszkańcami - w konsultacjach społecznych dostosowanych formą do aktualnego etapu inwestycji. 

Autorami projektu nowego rynku Łazarskiego jest Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat w Poznaniu. Inwestycja sfinansowana została z budżetu Miasta Poznania, prowadzona była przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. 

W ramach konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 przyznano nagrody i wyróżniania w 6 kategoriach.Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TUP

Rynek Łazarski - serce osiedla 

Nowy rynek stał się miejscem wspólnym dla wszystkich - z podstawową funkcją handlową, ale też strefą do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Powstało zatem targowisko, przestrzeń na festyny, szerokie amfiteatralne schody, które m.in. mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień, a także fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek od strony ul. Głogowskiej.

Targowisko jako centralna część placu zostało zadaszone. Pod zadaszeniem znalazło się ok. 90 straganów o powierzchni 750 mkw oraz 9 lokali handlowych. W pobliżu znalazły się 2 przeszklone pawilony przykryte zielonym dachem. Zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca parkingowe ułatwią zmotoryzowanym klientom dokonywanie zakupów, a mieszkańcom wygodne parkowanie pojazdów. Ważnym elementem projektu - uzgodnionym podczas konsultacji z mieszkańcami - jest zachowana liczba miejsc parkingowych w stosunku do stanu sprzed przebudowy. Na rynku Łazarskim, podobnie jak przed remontem, poznaniacy i poznanianki mogą kupić artykuły spożywcze - w tym warzywa i owoce, kwiaty oraz ubrania. 

Odsunięciem jezdni od elewacji pozwoliło na zapewnienie mieszkańcom szerszych i wygodnych chodników, na których w przyszłości będzie możliwość wystawienia ogródków gastronomicznych. Przestrzeń przebudowanego rynku stanowi strefę zamieszkania, wyniesiono skrzyżowania ulic, a łukowatych kształ wyznaczonych ulic wpływa na ograniczenie prędkości przejazdów. W ramach modernizacji oprócz widocznych zmian na płycie, wymieniona została również część infrastruktury podziemnej. 

Poddany przebudowie obszar objął nie tylko sam rynek Łazarski, ale także zlokalizowany po sąsiedzku skwer Kazimierza Nowaka (tzw. lejek Łazarski) gdzie powstała funkcjonalna przestrzeń rekreacyjna z urządzoną zielenią niską - kwitnącymi cały rok kolorowymi rabatami - ale także zielenią wysoką w postaci szpalerów drzew. Miejsce to jest atrakcyjne szczególnie dla najmłodszych, którzy mogą korzystać z urządzeń zabawowych lub eksplorować alejki hulajnogami czy rowerami dziecięcymi.

Także wokół całego rynku zdecydowanie przybyło zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61 (m.in. plony polne, plony pospolite, sofory japońskie i ambrowce balsamiczne). Warto zaznaczyć, że na rynku Łazarski nadal rośnie 5 drzew sprzed przebudowy, a sporą część zieleni, która rosła tam wcześniej, a nie przetrwałaby prac budowlanych przesadzono do parku Kasprowicza i na tereny poznańskich przedszkoli. Wokół nowego targowiska przybyło również także dużo zieleni niskiej - ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Co więcej, przed przebudową na rynku Łazarskim znajdowało się ok. 1150 mkw. powierzchni biologicznie czynnej skupionej w jednym miejscu (na skwerze), a obecnie obszar pokryty roślinnością wynosi blisko 1500 mkw i jest rozproszony po całym terenie rynku. 

Projekt modernizacji rynku Łazarskiego nie był tylko przebudową targowiska, a doprowadził do stworzenia nowej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w mieście. Zachowując targowisko i podwyższając jego jakość, stworzono także miejsce dla mieszkańców, służące spotkaniom, odpoczynkowi i gastronomii.

Od chwili oddania do użytku rynku Łazarskiego jego przestrzeń jest wykorzystywana do organizacji różnych inicjatyw społecznych i kulturalnych. Od grudnia 2021 r. odbyły się  tam takie wydarzenia, jak m.in. Betlejem Poznańskie, Wielkanocny Kiermasz Świąteczny,  Dni Łazarza, Babski Targ, Targi Sztuk Pięknych, Giełda Łazarska, plenerowy teatr "Dywidenda",  a przez całe wakacje funkcjonowała strefa rekreacyjna "Łazarskie Lato".

JZ