Szczepienia przeciw grypie - pula wyczerpana

Na zdjęciu dłonie przygotowujące szczepionkę, widać część fiolki i strzykawkę - grafika rozmowy
Miejski program cieszył się ogromnym zainteresowaniem - na szczepienia zapisało się 2430 osób
Szczepienia przeciw grypie - pula wyczerpana

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem poznańskich seniorek i seniorów. Zapisy już się skończyły - skorzystało z nich ponad 2,4 tysiąca osób. Osoby, które nie zdążyły się zarejestrować, będą jednak mogły jeszcze liczyć na drugi nabór. 

Rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie ruszyła 6 września. Choć Ministerstwo Zdrowia przestało je finansować dla wszystkich, w Poznaniu z takiej formy ochrony przed chorobą nadal mogą za darmo skorzystać osoby w wieku 60-75 lat. Miejska propozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - na szczepienia zapisało się 2430 seniorek i seniorów. 

Zarejestrowane osoby, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, mogą to zrobić do 1 października w jednej z 5 przychodni na terenie Poznania (nie obowiązuje rejonizacja). 

Ogólnodostępna pula bezpłatnych szczepionek została już wyczerpana, ale osoby, które przegapiły zapisy, mogą jeszcze liczyć na drugą szansę. Miasto ma jeszcze do dyspozycji 800 sztuk preparatu - teraz trafią one do poznaniaków i poznanianek, którzy korzystają z miejskich placówek pomocy społecznej. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy pensjonariusze domów pomocy społecznej będą mogli się zaszczepić. Jeśli pozostaną niewykorzystane szczepionki, Miasto ponownie ogłosi zapisy. 

Darmowe szczepienia przeciwko grypie to propozycja dla osób od 60 roku życia (wg rocznika urodzenia - 1962 rok), do dnia ukończenia 75 lat. Jest jednak warunek: seniorzy, którzy chcą z nich skorzystać, muszą rozliczać swoje podatki w Poznaniu. 

W miejskim programie podawana jest szczepionka Vaxigrip Tetra, która  jest produktem skutecznym i bezpiecznym, wskazanym do stosowania szczególnie dla osób z grupy ryzyka.

Realizatorem jest spółka Edictum, a szczegółowe informacje na temat programu oraz szczepień zamieszczone są na stronie internetowej Miasta Poznań: poznan.pl/

Osoby, które skończyły 75 lat, mogą skorzystać ze szczepień finansowanych z budżetu państwa (więcej informacji: www.gov.pl).

Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna, charakteryzująca się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na innych - np. podczas kichania czy kaszlu. Choroba pojawia się nagle. Jej najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Zdarza się również suchy kaszel, rzadko może pojawić się ból gardła i katar.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania pogrypowe. Najczęstsze z nich to: zapalenia ucha środkowego oraz angina wywołana paciorkowcami. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji i do ciężkich powikłań, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

AW