Debata rozpocznie się o godzinie 17, we wtorek, 27 września. W spotkaniu weźmie udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz przedstawiciele miejskich jednostek zaangażowanych w działania nad Wartą. Dołączyć do rozmowy może każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta.
Na spotkaniu poruszone zostaną tematy inwestycji w zakresie urządzeń i infrastruktury wodnej, takiej jak marina, pomosty czy możliwość cumowania jednostek pływających. Debata będzie także okazją do wymiany pomysłów, zamierzeń, planów, a także oczekiwań.
Wtorkowa debat będze już drugim spotkaniem, podczas którego poznanianki i poznaniacy będą mieli okazję porozmawiać o nadwarciańskich działaniach i związanych z nimi zmianach. Poprzednie odbyło się w czerwcu w parku Stare Koryto Warty.
Brzegi Warty pięknieją w oczach
Tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie. Miasto od lat z sukcesem przywraca Wartę poznaniakom i turystom: inwestuje w rozwój infrastruktury, rozbudowuje Wartostradę, remontuje nabrzeże.
W tym sezonie ponownie można było skorzystać z wielu atrakcji także na samej rzece. Są wśród nich m.in. rejsy tramwajem czy przystań jachtowa w Starym Porcie, w której za darmo można było zacumować łódź. Działała też wypożyczalnia motorówek i kajaków.
Poznaniacy mogli tego lata odpocząć w wielu miejscach na obu brzegach rzeki. Przy ul. Estkowskiego - na cyplu Warty - działa Stary Port Poznań, tradycyjnie gości zaprasza KontenerART, a przy moście Królowej Jadwigi (na wysokości osiedla Piastowskiego) po raz kolejny otworzył się Nurt. Przy ul. Przystań (na wysokości Politechniki) można już korzystać ze strefy gier i relaksu przygotowanych przez Rojber Plażę oraz z atrakcji na Plaży Wilda Eco Village przy ul. Piastowskiej. Nad Wartą czas można spędzać również w Ogrodzie Szeląg, a także w Burger Kont przy ul. Przystań.
Nadal trwa rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie inwestycja obejmuje odcinek między mostami Przemysła I a Rocha. Betonowe płyty zastępowane są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych, które są wypełnione kamieniem naturalnym i humusem, a następnie pokrywane zielenią. Zmiany te ochronią brzegi przed erozją oraz zwiększą potencjał retencji gruntowej. Remontowane są także m.in. schody, tarasy, a także ścieżki.
W okolicach Bramy Poznania oraz wzdłuż Wartostrady realizowana jest również inwestycja "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadwarciańskich". W ramach projektu powstała już Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa.