Studia "Prosty język w instytucjach publicznych" to kierunek praktyczny, który ma nauczyć słuchaczy zasad stosowania prostego języka w komunikacji publicznej. Dzięki niemu będzie można dowiedzieć się, jak pisać trudne teksty w taki sposób, aby zawsze zostać zrozumianym przez swoich odbiorców.
Nauka na studiach z prostego języka skierowana jest do osób zajmujących się na co dzień komunikacją zewnętrzną i wewnętrzną w instytucjach publicznych, w szczególności we wszelkiego typu urzędach. Podczas dwóch semestrów i 180 godzin nauki, jedynie 6 godzin poświęcono wykładom teoretycznym. Resztę czasu zaplanowano na zajęcia praktyczne, z analizą faktycznych przykładów upraszczania języka.
Otwarcie tego kierunku nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca podjęta przez Urząd Miasta Poznania, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Działając w ramach programu "Prostego języka", na podstawie dokumentów tworzonych przez UMP, przygotowano Bazę Tekstów Urzędowych. Jest to narzędzie ułatwiające posługiwanie się prostym i zrozumiałym słownictwem.
Baza Tekstów to jednak nie wszystko. Obecnie dla poznańskich urzędników dostępny jest poradnik, wyjaśniający zasady prostej polszczyzny. Dodatkowo odbyły się szkolenia z prof. Jarosławem Liberekiem.
Rekrutacja na studia trwa do końca września 2022 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: Prosty język w instytucjach publicznych.