Podwodna część muru oporowego już wzmocniona

Galeria zdjęć z pracy przy wzmacnianiu muru oporowego przy Warcie - grafika rozmowy
Podwodna część muru oporowego już wzmocniona fot. PIM
Podwodna część muru oporowego już wzmocniona

Fragment muru oporowego Warty jest remontowany. Prace toczą się na lewym brzegu rzeki, na terenie działki miejskiej w rejonie przepompowni na Garbarach. Blisko stumetrowy odcinek jest naprawiany i wzmacniany, bo był już w złym stanie technicznym.

- Prace rozpoczęły się w czerwcu i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Aktualnie wykonawca odrestaurowuje część nadwodną muru, czyli historyczną ceglaną ścianę. Jest ona oczyszczana z wszelkich zabrudzeń, a ubytki uzupełniane są materiałem zbliżonym do pierwotnego. Ze względu na trudną dostępność, prace prowadzone są na specjalnym, wiszącym rusztowaniu - mówi Barbara Plenzler-Horváth, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

FILM

Dobiegły już końca roboty polegające na wzmocnieniu podwodnej części muru za pomocą m.in. stalowych ścianek. Nowa konstrukcja jest znaczącym wzmocnieniem - wcześniej część podwodna składała się z elementów drewnianych. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy starą ścianką nabrzeża a nową wypełnił beton. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Dno Warty wzdłuż konstrukcji zostało dodatkowo umocnione pasem z kamieni, co zabezpieczy ją przed podmywaniem.

Cała część nadwodna muru jest odrestaurowywana. Oprócz czyszczenia i uzupełniania ubytków ceglanej ściany, demontowane są skorodowane i powyginane odbojnice. Zastąpią je nowe z elementami drewnianymi. Proces gruntownego czyszczenia i zabezpieczenia przed korozją przejdą także stalowe elementy, takie jak m.in. dźwigary i pierścienie cumownicze. Odtworzona zostanie również drabina zejściowa. Wykonawca prac zajmie się także zagospodarowaniem terenu wzdłuż muru, dogęści grunt i posadzi tam niskie krzewy oraz założy trawniki.

Mur oporowy jest pozostałością infrastruktury technicznej dawnego portu rzecznego działającego w Poznaniu w pierwszej połowie XX wieku, został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

PIM