Podstawową zasadą opiekowania się zwierzętami podczas upałów jest zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody. Nie należy zbyt intensywnie się z nimi bawić, aby nie przegrzewać organizmu. Warto także głaskać je mokrymi rękoma, co zapewni dodatkowe chłodzenie. Pod żadnym pozorem nie należy golić sierści, która jest ich naturalną barierą ochronną. Istotne jest także dopasowanie pory spaceru do temperatury panującej na zewnątrz.
- Należy pamiętać o tym, żeby nie spacerować oraz nie uprawiać sportu ze zwierzętami w szczytach temperatury. Podłoże w tych godzinach jest bardzo rozgrzane, co może być bolesne oraz szkodliwe dla zwierzęcia - podkreśla lekarz weterynarii, Justyna Górnicka. - Należy także zapewnić im źródła chłodu, takie jak cień, basen z wodą czy matę chłodzącą.
Zwierzęta, podobnie do ludzi, mogą doznać udaru cieplnego. Objawy charakteryzują się przede wszystkim:
- wysoką temperaturą,
- dyszeniem, łapczywym chwytaniem powietrza,
- suchością i przekrwieniem błon śluzowych,
- brakiem sił, zaburzeniem świadomości.
W przypadku podejrzenia udaru u swojego pupila, należy udać się do weterynarza. Zaleca się także delikatne, stopniowe chłodzenie zwierzęcia, poprzez okłady lub lekkie spryskiwanie chłodną, ale nie zimną wodą.
Warto pomyśleć także o zwierzętach wolno żyjących.
- Wystawianie wody na terenach zielonych, przed blokami, w parkach, to jest podstawowe działanie. Stawiamy ją w dużych pojemnikach, ale warto dodać kamienie lub patyki, żeby małe zwierzęta też mogły się napić i się nie utopiły - dodaje Marta Walicka, prezeska Fundacji na Ratunek Bezdomniakom.
Upały w schronisku i ZOO
Zwierzęta w poznańskim schronisku także borykają się z wysokimi temperaturami. Zapewniony mają stały dostęp do świeżej wody oraz cienia. Ich boksy są zadaszone, istnieje także możliwość wyjścia na zewnątrz. Dodatkowo dostępne są dla nich baseny, w których pupile, wedle uznania, mogą się schłodzić i pobawić. Dużym problemem w okresie wakacyjnym często bywa porzucanie psów przed urlopami. Optymistyczne jest, że w Poznaniu nie obserwuje się takiej tendencji w tym roku.
- Świadomość poznaniaków jest ewidentnie wyższa, nie ma znacznego wzrostu porzuceń w okresie wakacyjnym - zaznacza Katarzyna Frąckowiak z poznańskiego schroniska. - Natomiast sporo jest zaniedbań. Należy także podkreślić, że schronisko nie jest hotelem oraz nie przyjmuje zwierząt na "wakacje".
Pracownicy poznańskiego ZOO, oprócz standardowych działań, jak zagwarantowanie wody czy cienia, zapewniają zwierzętom także m.in. zimne pożywienie. Otrzymują one odpowiedni dla siebie pokarm w formie schłodzonej lub mrożonej.
Kary za zaniedbania
Za pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie grozi do 3 lat więzienia. W przypadku zauważenia np. psa w rozgrzanym pojeździe, należy najpierw ocenić sytuację. Gdy po obserwacji nie pojawi się właściciel, należy podjąć działanie. Gdy szyba samochodu jest uchylona, można otworzyć drzwi. Natomiast gdy nie ma innej możliwości, działając w celu wyższej konieczności, dopuszczalne jest wybicie szyby. Należy także powiadomić o tej sytuacji policję lub inne służby porządkowe.
PD