Cykl Rzeka Żywa to seria warsztatów, spacerów, plenerowych pokazów i animacji, które odbywają się co roku w lipcu i sierpniu. Atrakcje przeznaczone są dla mieszkańców i mieszkanek Poznania oraz turystów niezależnie od wieku. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. W ostatni weekend lipca organizatorzy przygotowali kolejną odsłonę tego wydarzenia.
Sobota rozpocznie się od interaktywnego spektaklu muzycznego "Opowieści Wielkiej Drogi", który odbędzie się o godz. 13:00. Uczestnicy wyruszą w muzyczną podróż z wędrowcami, poznają historię kowala Kalo oraz pewnej zielarki, a także dowiedzą się, co to święto Ederlezi. Przedstawienie nawiązuje do motywów podróży i podkreśla wartość dobrego serca oraz życia wśród natury. Sztuka odbędzie się w amfiteatrze Bramy Poznania. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia.
O godz. 16:00 będzie można wziąć udział w rodzinnym spacerze z przewodniczką wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej - trasy przyrodniczej równoległej do rzeki Cybiny, która prowadzi Wartostradą na północ. Wędrówka rozpocznie się w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa i będzie prowadziła przez 12 oznakowanych punktów. Każdy z nich porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Długość trasy wynosi około 2 km. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Swoje zgłoszenie należy wysłać na adres: wydarzenia@bramapoznania.pl. Spacer przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-12 lat oraz ich rodziców.
Na niedzielę zostały zaplanowane warsztaty barwiarskie dla dorosłych, ale niestety nie ma już wolnych miejsc. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by udać się o godz. 16:00 na koncert Prababy. Jest to zespół śpiewu tradycyjnego, tworzący muzykę z pogranicza etno-folku. Formacja czerpie inspiracje z tekstów i melodii tradycyjnych krajów słowiańskich. Opowieści snute w interpretowanych przez grupę pieśniach sięgają dawnych, często archaicznych czasów. Wydarzenie odbędzie się w amfiteatrze Bramy Poznania.
Ostatnia odsłona Rzeki Żywej przypadnie na drugi weekend sierpnia. Wówczas będzie można wziąć udział w warsztatach botanicznych, spacerze przyrodniczym, sensorycznym i ponownie w rodzinnej wędrówce wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej, a także Rzece Rowerów, czyli pikniku rowerowym. W programie pojawi się także spektakl "Pieśni żałobne" - to wydarzenie będzie odpłatne. Bilety w cenie 30 zł.
W tym roku odbyły się już dwie odsłony Rzeki Żywej. Wśród atrakcji znalazły się m.in. warsztaty: botaniczne, z kompostowania, farbiarskie, ekologiczne, a także lalkowy spektakl muzyczny, rodzinny spacer sensoryczny czy kino plenerowe.
Tegoroczna edycja Rzeki Żywej jest elementem projektu "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu". Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie warunków do edukacji poprzez doświadczanie i przebywanie blisko rzeki. W obliczu kryzysu klimatycznego, postępującej suszy i utraty bioróżnorodności bardzo ważna jest świadomość ekologiczna i edukowanie innych w tym zakresie. W ramach tej inicjatywy w sąsiedztwie Bramy Poznania powstała też Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa.
Więcej informacji o atrakcjach cyklu Rzeka Żywa, a także samym przedsięwzięciu można znaleźć na Facebooku oraz na stronie Bramy Poznania.
Projekt ma charakter partnerski i realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta Poznania (Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta) oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
SK