Konkurs Wieniawskiego zwykle odbywa się co 5 lat. Szesnasta edycja przypadała na 2021 rok. Niestety na skutek pandemii kultura mocno ucierpiała. Aby zapobiec kumulacji najważniejszych konkursów muzycznych w 2021 roku, organizatorzy zdecydowali się na zmianę daty i przełożenie konkursu na następny rok.
Do rywalizacji stanęły 224 osoby z 34 krajów. Eliminacje z uwagi na pandemię odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Wśród skrzypaczek i skrzypków zakwalifikowanych do Konkursu Wieniawskiego znalazło się 41 muzyków z całego świata: Polski, Niemiec, Ameryki, Korei Południowej, Japonii, Chin, Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru.
W skład jury wchodzą Augustin Dumay - przewodniczący oraz Daniel Stabrawa - zastępca. Podczas preselekcji oceniającym pomagała Madeleine Carruzzo.
Organizowane od 1935 roku Konkursy Wieniawskiego, jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, kultywują pamięć o wybitnym skrzypku i kompozytorze.
- Pamięć o Konkursie utrwalamy na co dzień - wszak Henryk Wieniawski wita gości z całego świata m.in. jako patron poznańskiego portu lotniczego, a Miasto Poznań jako stały mecenas działalności Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego wspiera liczne działania wokół jego osoby i twórczości - mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Tym serdeczniej zapraszamy w październiku do stolicy Wielkopolski.
Inauguracja konkursu odbędzie się 7 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a uświetni ją zwyciężczyni poprzedniej edycji Veriko Tchumburidze oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko. - Już teraz zapraszamy wszystkich na prawdziwą muzyczną ucztę - zapowiada Alina Kurczewska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. - Podczas koncertu usłyszymy koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz symfonię "Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyko włączyliśmy również do programu utwór ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej jako wyraz solidarności konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez wojnę i rosyjską agresję. W dniach 8-20 października odbędą się przesłuchania konkursowe, 21 października to dzień uroczystej Gali Laureatów w Poznaniu, a II Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Od poniedziałku, 4 lipca rozpoczęła się sprzedaż online biletów na pierwszy etap przesłuchań (30-50 zł) oraz karnetów (osoby zainteresowane karnetami lub biletami grupowymi proszone są o kontakt z biurem). Bilety na drugi etap będzie można zakupić od 11 lipca (40-80 zł), a na trzeci - od 18 lipca (60-120 zł). Bilety na koncert inauguracyjny będą dostępne od 25 lipca (150-300 zł), a na Galę i Koncert Laureatów w Poznaniu (250-400 zł) oraz II Koncert Laureatów w Warszawie - od 1.08.2022. Dodatkowa pula biletów na Koncert Laureatów będzie dostępna we wrześniu lub październiku.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie konkursu.Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
SK