Odkrycia na Starym Rynku

Galeria zdjęć odkryć dokonanych przez archeologów przy okazji prac na Starym Rynku - grafika rozmowy
Na placu budowy, pod płytą Starego Rynku, znaleziono drewniane rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat fot. PIM
Odkrycia na Starym Rynku

Na Starym Rynku trwają zasadnicze prace budowlane. Równolegle cały czas przeprowadzane są badania archeologiczne. Pod powierzchnią odkryto duże pomieszczenie - wszystko wskazuje na to, że mieściła się w nim stacja transformatorowa do zasilania tramwajów. Na placu budowy znaleziono też drewniane rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat.

Badania archeologiczne związane są z trwającą rewaloryzacją płyty Starego Rynku. Inwestycja jest dobrą okazją do sprawdzenia, co kryje się w tym historycznym miejscu. Takie badania prowadzone są m.in. w miejscach przeznaczonych pod zbiorniki retencyjne, toaletę podziemną, separatory, śmietniki podziemne i trafostację.

W ostatnim czasie pracownicy wykonawcy robót trafili na betonową konstrukcję w centralnej części Starego Rynku, między budynkiem Odwachu a Galerią Arsenał. Miejsce to, przypominające zbiornik, było w połowie wypełnione wodą, którą wypompowano pod nadzorem archeologów. Umieszczono w środku także kamerę i okazało się, że wewnątrz widać było tylko fragmenty odciętych kabli. Pomieszczenie ma w przybliżeniu pięć metrów wysokości, czternaście metrów długości i jest szerokie na osiem metrów. Prawdopodobnie mieściło dwa spore transformatory do zasilania tramwajów.

Ze sprawozdań magistratu wynika, że budowa pomieszczenia była finansowana z funduszy elektrowni miejskiej i zakończono ją w 1931 roku. Ta infrastruktura jest śladem po torowisku, która dawniej prowadziła na Stary Rynek. Była to pierwsza trasa tramwajowa w Poznaniu, prowadząca z dworca kolejowego - najpierw konna, później elektryczna. Ostatnie kursy odbyły się na niej w 1955 r. Odkryte pomieszczenie najprawdopodobniej zostanie uszczelnione (by nie zbierała się w nim woda), a następnie ponownie zasypane.

Stacja transformatorowa to nie jedyny ciekawy ślad historyczny, który znaleziono na Starym Rynku. Jeszcze starszym odkryciem są drewniane rury wodociągowe, które pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku. W tamtych czasach instalacje wodne drążono wewnątrz szerokich pni drzew. Dzięki temu, że leżały w  lekko wilgotnym gruncie, przetrwały do naszych czasów. Wycięta próbka rury trafi teraz do badań dendrochronologicznych, które pomogą dokładniej określić ich wiek.

Podczas modernizacji Starego Rynku wymieniona zostanie podziemna infrastruktura i powstaną zbiorniki retencyjne. Na powierzchni będzie nowa, równa nawierzchnia płyty rynku i przyległych ulic. Wykorzystany do tego zostanie m.in. zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Planowane są wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami.

Przypominamy, że ze względu na prace budowlane na Starym Rynku i przylegających ulicach obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Ciągi komunikacyjne dla pieszych są utrzymane. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie robót i poruszanie się tylko wyznaczonymi trasami.

Trasy prowadzące przez płytę Starego Rynku są tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Wejścia do wszystkich restauracji są dostępne dla turystów i mieszkańców. Mimo trwających robót, klienci w dalszym ciągu mogą więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali. 

Więcej informacji na temat organizacji ruchu wokół Starego Rynku można znaleźć na stronie PIM oraz poznan.pl

PIM