120 tysięcy złotych od Miasta dla młodych talentów

Galeria zdjęć przedstawia uroczystość wręczenia stypendiów dla młodych twórcow. - grafika rozmowy
120 tysięcy złotych od Miasta dla młodych talentów
120 tysięcy złotych od Miasta dla młodych talentów

Dziesięcioro przedstawicieli poznańskiego środowiska kulturalnego otrzymało stypendia dla młodych twórców. Taka forma wsparcia jest przyznawana w Poznaniu od ponad 30 lat. Podobnie jak w roku ubiegłym, każda z uhonorowanych osób otrzyma 12 tysięcy złotych. 

-  Nie byłoby tak szerokiego otwarcia się na uchodźców wojennych z Ukrainy, gdyby nie wieloletnia, cierpliwa i czasem na przekór podejmowana działalność na polu kultury. Nagradzając osoby aktywne w różnych dziedzinach - poezji, tańca, muzyki, projektowania, sztuk wizualnych, lutnictwa, animacji społecznej - w istocie nagradzamy fundatorów społeczeństwa obywatelskiego - tak tegoroczny werdykt i zarazem ideę stypendiów  podsumowuje prof. Waldemar Kuligowski, przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej.   

W tym roku wpłynęło 51 zgłoszeń od kandydatek i kandydatów. Ceremonia ogłoszenia tegorocznego werdyktu Kapituły Nagrody Artystycznej i wręczenia okolicznościowych dyplomów odbyła się w poniedziałek, 30 maja, z udziałem przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza, zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego oraz przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki Grzegorza Jury. 

- Dzięki wam stolica Wielkopolski staje się piękniejsza, bardziej kolorowa i różnorodna. Na pewno bez was byłaby uboższa - zwrócił się do nagrodzonych Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Stypendia dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego zostały ustanowione przez Radę Miasta Poznania w 1991 roku. Dotychczas wyróżniono nimi 273 osoby, aktywne w takich dziedzinach jak sztuki wizualne, muzyka, teatr, literatura, taniec oraz architektura czy animacja kultury. Na start do wielkich karier (stypendia przyznawane są osobom w wieku do 30 lat) otrzymują oni od ubiegłego roku 12 tysięcy złotych. 

- Nagroda artystyczna, podobnie jak naukowa, to wyróżnienia, które były ustanowione jako jedne z pierwszych przez Radę Miasta Poznania 32 lata temu, zaraz po tym jak samorząd w Polsce został odrodzony. Uznano, wtedy że nagrodzie artystycznej powinny towarzyszyć stypendia dla młodych twórców - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Dziękuję za waszą twórczość i kreatywność. Może ktoś z was w przyszłości odbierze nagrodę artystyczną, czego wam życzę - powiedział. 

Stypendia na 2022 rok otrzymali: 

  • Maria Andruchiw - za pracę twórczą i animacyjną na rzecz społeczności polskiej i ukraińskiej w Poznaniu,
  • Giselle Czureja - w uznaniu ponadprzeciętnych osiągnięć z zakresu tańca, aktorstwa i wokalistyki oraz promowanie dzięki nim wartości romskiego folkloru,
  • Agnieszka Dubilewicz - za poszukiwania oryginalnych, twórczych form przeciwdziałania wykluczeniom,
  • Wojciech Filipowicz - za współtworzenie muzycznej opowieści o młodym Poznaniu na płytach Syndromu Paryskiego i Greenwald Lads Club,
  • Wojciech Kobus - za dokonania w dziedzinie poezji pisanej i mówionej,
  • Marek Konarski - za wybitne osiągnięcia w muzyce jazzowej oraz całokształt koncertowego i fonograficznego dorobku twórczego,
  • Katarzyna Kubacha - za pełną inteligencji i dowcipu twórczość na polu projektowania graficznego,
  • Piotr Pielaszek - za mistrzowski, szlachetny, doceniony międzynarodowo oraz przekazywany już młodszym uczniom talent w dziedzinie lutnictwa,
  • Tomasz Pawłowski - Jarmołajew - za odświeżającą dla polskiej sceny sztuk wizualnych działalność kuratorską,
  • Monika Woźniak - za reprezentowanie młodego pokolenia poznańskich wykonawców muzyki dawnej oraz wybitne osiągnięcia artystyczne.

Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Artystycznej Miasta Poznania zostanie ogłoszone podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca.

WK/JZ