To już dziesiąta, jubileuszowa edycja rankingu Perły Samorządu. Wyniki zestawienia uroczyście ogłoszono podczas kongresu, organizowanego wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Miasto Gdynia.
Do rankingu zaproszono wszystkie gminy w Polsce. Niezależni eksperci sprawdzili, jak samorządy rozwijają lokalną gospodarkę, dbają o edukację, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, jak otaczają opieką osoby ze szczególnymi potrzebami czy dbają o środowisko i czystość powietrza. Poza obiektywnymi wskaźnikami o zwycięstwie decydowała również Kapituła konkursu.
Perły Samorządu przyznano w czterech kategoriach: gmina wiejska, miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców, oraz powyżej 100 tys. mieszkańców. Poznań okazał się najlepszy w ostatniej z tych kategorii. Za nim uplasowały się Gdańsk oraz Gdynia.
Wśród gmin wiejskich zwyciężyła Iława, a miejsko-wiejskich - Aleksandrów Łódzki. Najlepszą gminą miejską do 100 tysięcy mieszkańców był Ciechanów.
- Dziękuję, że Kapituła zauważyła i doceniła to, jak rozwija się Poznań - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent stolicy Wielkopolski. - Nagroda cieszy tym bardziej, że była przyznawana na podstawie obiektywnych wskaźników oraz opinii niezależnych ekspertów. To znak, że nasze miasto mimo trudnych warunków ciągle zmienia się na lepsze. Dziękuję urzędnikom oraz radnym za ich pracę, ale przede wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Poznania za to, że wspólnie tworzymy najlepszy samorząd w Polsce!
Jacek Jaśkowiak najlepszym prezydentem dużego miasta
Tak jak w latach ubiegłych wyłoniono najlepszego włodarza. Wśród prezydentów gmin powyżej 100 tys. mieszkańców został nim Jacek Jaśkowiak, wygrywając z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni oraz Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi. To już trzecie takie wyróżnienie - rok temu prezydent Poznania również był najlepszy w tym zestawieniu, a w 2018 roku w zajął drugie miejsce w swojej kategorii.
- Dziękuję za to wyróżnienie, jest ono dla mnie motywacją dla jeszcze większych starań i działań dla dobra Poznania - mówi Jacek Jaśkowiak. - 2021 rok był trudny dla wszystkich samorządowców. Pandemia po raz kolejny zmusiła nas do podejmowania trudnych decyzji. Nikt wówczas nie podejrzewał, że wkrótce staniemy przed jeszcze większym wyzwaniem, jakim jest obecny kryzys humanitarny. Tylko dzięki dobrej współpracy samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców jesteśmy w stanie mu podołać.
Pozostali nagrodzeni to: Krzysztof Harmaciński , wójt Iławy (gminy wiejskie), Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego (gminy miejsko-wiejskie), Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego (gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców).
Ponadto z okazji jubileuszu rankingu wyróżniono także włodarzy i gminy dziesięciolecia zestawienia. Tu również stolica Wielkopolski znalazła się na podium - zajęła drugie miejsce w swojej kategorii, za Gdańskiem i przed Gdynią.
Poznań liderem dobrych praktyk
W tegorocznej odsłonie rankingu jak zwykle nie zabrakło też pytań o dobre praktyki - działania, które sprawiają, że gminy są liderami gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji czy środowiska. Kapituła konkursu przyznała tytuły "Lidera dobrych praktyk" wyróżniającym się gminom. Poznań otrzymał to wyróżnienie w dwóch kategoriach: "gospodarka" - za miejski program wsparcia unikatowych specjalności rzemieślniczych pod nazwą "Zaułek Rzemiosła" oraz "środowisko" - za realne włączanie mieszkańców w ochronę środowiska i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, poprzez organizację panelu obywatelskiego.
Program "Zaułek Rzemiosła" istnieje od 2017 roku. Dzięki niemu rzemieślnicy oferujący unikatowe produkty i usługi mogą liczyć na wsparcie. Program skierowany jest jednak nie tylko do doświadczonych rzemieślników, ale także do osób bezrobotnych, posiadających odpowiednie kwalifikacje. Mogą oni korzystać z miejskich lokali użytkowych po preferencyjnych cenach, uczestniczyć w spotkaniach networkingowych i innych atrakcyjnych wydarzeniach.
Panel obywatelski to forma partycypacji społecznej, pozwalająca na demokratyczne podejmowanie decyzji w sprawach ważnych dla lokalnej społeczności. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zapraszani są losowo wytypowani mieszkańcy, którzy wyrażą chęć udziału. Wybór panelistów uwzględnia m.in. kryteria demograficzne, takie jak płeć, wiek, rejon zamieszkania, poziom wykształcenia. Dzięki temu zapewniona jest różnorodność i reprezentacja różnych punktów widzenia oraz doświadczeń.
AW