Ruszyły Poznańskie Dni Rodziny

Galeria zdjęć z inauguracji Poznańskich Dni Rodzin - grafika rozmowy
W niedzielę, 15 maja rozpoczęły się 10. Poznańskie Dni Rodziny
Ruszyły Poznańskie Dni Rodziny

W niedzielę, 15 maja oficjalnie rozpoczęły się Poznańskie Dni Rodziny. To już 10. edycja wydarzenia organizowanego przez Miasto, które od lat łączy pokolenia w stolicy Wielkopolski. Przez najbliższe 17 dni na poznanianki i poznaniaków w każdym wieku czekają setki atrakcji.

Poznańskie Dni Rodziny rozpoczęły się hucznie - Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP przekazała symboliczne klucze do Miasta mieszkańcom Rodzinnego Domu nr 3, a następnie na placu Wolności wystąpiła gwiazda wieczoru - zespół Enej. Przez cały dzień w pobliżu sceny można było wziąć udział w licznych warsztatach z tworzenia kwietnych kul, zrobić ekotorbę czy własne sole do kąpieli, zbudować domki i poidła dla owadów. 

Dwa tygodnie pełne atrakcji

Przez najbliższe dwa tygodnie na mieszkańców czekają liczne spektakle teatralne i taneczne, czytanie bajek, koncerty, warsztaty i spotkania dla rodziców. W programie są też wydarzenia dla seniorów, festyny i pikniki rodzinne, archeologiczne zabawy na powietrzu czy animacje w ogrodzie zoologicznym. Zaplanowane są też zajęcia w Bibliotece Raczyńskich, zabawy logopedyczne i sensoryczne, przechadzki z przewodnikiem, spotkanie integracyjne seniorów i dzieci oraz wiele innych atrakcji. Nie zabraknie też warsztatów: florystycznych, plastycznych, a także z robotyki i programowania. Większość wydarzeń jest bezpłatna, na część obowiązują zapisy. 

Już w poniedziałek, 16 maja, rodzice będą mogli wziąć udział w sesji coachingowej z trenerką Agnieszką Awzan-Spychalską (obowiązują zapisy, więcej szczegółów na profilu FB CIR). Tego samego dnia seniorzy podczas spaceru cyfrowego będą mieli okazję poznać i nauczyć się korzystania z biletomatów PKP i MPK, paczkomatu oraz samoobsługowej kasy w sklepie (zapisy pod numerem telefonu 61 842 35 09).

Dzień później Biblioteka Raczyńskich  zaprasza dorosłych, seniorów i dzieci na zajęcia plastyczne, czyli rodzinną wizytę w Dolinie Muminków w Filii Naramowickiej (ul. Rubież 14A/37, obowiązują zapisy). W środę, 18 maja Centrum Szyfrów Enigma zorganizuje spacery po świętomarcińskim fyrtlu, prowadzone przez doświadczonych łowców dźwięków. Start przy ul. Św. Marcin 78 (obowiązują zapisy: wydarzenia@csenigma.pl). W czwartek, 19 maja, w Galerii Posnania seniorzy będą mogli wziąć udział w zajęciach gimnastyki wodnej (bilet w cenie 10 zł, zapisy pod numerem telefonu 601 283 794). 

Wiele będzie się działo także w przyszły weekend. W piątek (20 maja) Muzeum Historii ZOO i Lwa zaprasza na bezpłatne zwiedzanie rodziny z dziećmi w wieku 5+ (zapisy pod numerem telefonu: 618 733 975). Dzień później, w sobotę, Galeria Miejska Arsenał przygotowała "Zielnik międzykulturowy" - czyli warsztaty rodzinne, podczas których będzie można poszukać ciekawych roślin użytkowych, także tych pochodzących z innych krajów, ale rosnących w Polsce. Uczestnikom będzie towarzyszył tłumacz j. ukraińskiego i rosyjskiego. Z kolei w niedzielę (w godz. 12-18) poznaniacy w każdym wieku będą mogli bawić się na festynie rodzinnym "Bądźmy razem" organizowanym przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej na placu św. Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14. 

Atrakcje odbywać się będą także w kolejnym tygodniu. W środę,25 maja w godz. 13-18 na placu Kolegiackim ruszy rodzinny kiermasz organizowany przez Pracownię Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy". Będzie można tam kupić unikalne przedmioty, a równocześnie wesprzeć osoby, które potrzebują pomocy. Z kolei 28 maja będzie doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie - od godz. 9 do 13 na terenie POSUM odbędzie się Biała Sobota. Ostatni dzień maja (wtorek, 31.05) to szansa, by dowiedzieć się więcej na temat opieki i wychowania dzieci - tego dnia o godz. 16.30 rozpocznie się konferencja organizowana we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej. 

Poznańskie Dni Rodziny zakończą radosne obchody Dnia Dziecka przygotowane przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. 

Zaplanowanych wydarzeń jest jednak znacznie więcej. Ich kalendarium będzie na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Poznańskich Dni Rodziny. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje na temat wszystkich atrakcji: poznan.pl/poznanskiednirodziny

AW