W przypadku "Lata na Łazarskim" zamówienie składa się z trzech elementów - utworzenia i zarządzania tymczasową strefą rekreacyjną oraz przygotowanie programu działań społeczno-kulturalnych aktywizujących mieszkańców.
Strefa rekreacyjna o powierzchni ok. 250 m2 powstać ma w sąsiedztwie fontanny. Zadaniem wykonawcy będzie tymczasowe zagospodarowanie terenu na okres realizacji zadania, aby stworzyć komfortowe warunki do odpoczynku dla mieszkańców. Ma on zapewnić wszelką niezbędną infrastrukturę do funkcjonowania strefy w okresie letnim, przede wszystkim:
- czytelne wygrodzenie obszaru od pozostałej powierzchni rynku,
- elementy chroniące przed słońcem, np. parasole lub pergole,
- małą architekturę, tj. stoliki, siedziska, kosze na śmieci,
- elementy służące rekreacji, jak np. gry planszowe, czasopisma, karty, szachy,
- miejsce składowania wyposażenia strefy na noc,
- dodatkowe elementy wzbogacające zagospodarowanie przestrzeni, jak np. zieleń w donicach, hamaki, leżaki, huśtawki, sprzęt muzyczny,
- opracowanie i umieszczenie w terenie regulaminu korzystania ze strefy.
Projekt zagospodarowania obszaru musi uwzględniać wytyczne Miejskiego Konserwatora Zabytków i Pełnomocnika Prezydenta ds. Estetyki Miasta.
Strefa ma działać codziennie od 1 lipca do 4 września - od niedzieli do czwartku w godzinach od 12:00 do 19:00, a w piątki i soboty o godzinę dłużej, do 20:00. Na wniosek wykonawcy będzie możliwość wydłużenie czasu funkcjonowania strefy, z zastrzeżeniem, że nie będzie ona mogła zakłócać spokoju okolicznym mieszkańcom (np. poprzez hałas czy głośną muzykę).
Program działań społeczno-kulturalnych ma zaktywizować mieszkańców. Możliwa jest m.in. organizacja wydarzeń kulturalnych (np. kameralnych koncertów, wystaw, spotkań autorskich, przedstawień i pokazów filmowych), rekreacyjno - integracyjnych (np. turniejów gier, nauki tańca, warsztatów plastycznych teatralnych, gier/zabaw integrujących różne grupy mieszkańców, w tym osoby z niepełnosprawnościami oraz z doświadczeniem uchodźczym) oraz edukacyjnych (np. spotkań autorskich, dyskusji publicznych, warsztatów).
Organizowane zajęcia powinny być skierowane do różnych grup odbiorców np.: dzieci i młodzieży, seniorów, rodzin. Program działań kulturalnych ma uwzględnić potrzeb społeczności lokalnej oraz zachęcać do współpracy podmioty i instytucje działające na terenie Łazarza.
Program działań społeczno-kulturalnych powinien być zapewniony:
- w dni powszednie (tj. od poniedziałku do piątku) przez minimum 1,5 h
- w weekendy oraz dni świąteczne przez minimum 6 h.
Na potrzeby organizacji przedsięwzięć, dla których potrzebna jest większa przestrzeń (np. koncertów czy pokazów filmowych) dopuszcza się zajęcie dodatkowej części rynku (na południe od fontanny).
Chętni, chcący wziąć udział w przetargu, mają czas na złożenie oferty do 23 maja. Szczegóły na stronie platformie przetargowej.
Lato na Madalinie
Podobnie jak w latach poprzednich na terenie dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego ponownie organizowany ma być cykl imprez kulturalnych, sportowych i społecznych - "Lato na Madalinie".
Wykonawca ma zorganizować na terenie zajezdni ogólnodostępne działania aktywizujące mieszkańców -m.in..: sportowe, edukacyjne, kulturalne, skierowane do różnego rodzaju odbiorców, np. dzieci i młodzieży, seniorów, rodzin,. Powinien także zapewnić niezbędne do ich realizacji oraz funkcjonowania tymczasowe zagospodarowanie terenu oraz materiały i narzędzia przez cały okres trwania umowy.
Realizacja działań przewidziana jest na okres od 25 czerwca do 4 września, od wtorku do niedzieli (uwzględniając również święto 15 sierpnia, przypadające w poniedziałek). Łącznie będą to 63 dni.
Chętni, chcący wziąć udział w przetargu, mają czas na złożenie oferty do 17 maja. Szczegóły na stronie zakupowej.