Wydarzenie rozpocznie się 13 maja o godzinie 12.00 wspólnym sprzątaniem parku Sołackiego. Uczestnicy akcji wspólnie zasadzą również krzewy i drzewa, działanie poprzedzi specjalny instruktaż przygotowany przez leśników. Oprócz tego na mieszkańców czeka m.in. pokaz pszczelarski, leśny twister i drewniana Jenga gigant.
Na specjalnie przygotowanych stoiskach partnerów wydarzenia będzie można wziąć udział w ekowarsztatach, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o odpadach, parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego, a także stworzyć budkę lęgową dla ptaków, poznać sprzęt sokolniczy i zagrać w ekologiczną grę miejską.
- W Poznaniu dbamy o tereny zielone. W mieście powstaje coraz więcej parków i skwerów. Te, które już istnieją, są modernizowane. Pamiętamy o zieleni przyulicznej. Drzewa sadzone są także przy okazji inwestycji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że równie ważne jak podejmowane przez nas działania, są edukacja i integracja. Zależy nam, aby takich ekologicznych akcji, skierowanych do mieszkańców i mieszkanek było jak najwięcej. Cieszymy się, że poznaniacy i poznanianki tak chętnie się w nie angażują - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców, którzy interesują się zdrowym trybem życia w ekologicznym świecie. Tego dnia wspólnie posadzą na terenie parku sadzonki, przekazane przez Lasy Państwowe.
- Drzewa i krzewy, szczególnie w krajobrazie miejskim, spełniają bardzo ważną funkcję. Produkują życiodajny tlen, oczyszczają powietrze z metali ciężkich, w upalne dni dają cień, działają jak naturalne klimatyzatory dla miejskich wysp gorąca. Każdego roku leśnicy sadzą miliony drzew, a lasów w Polsce przybywa. W najbliższy piątek pokażemy mieszkańcom Miasta Poznania, jak prawidłowo sadzić drzewa i krzewy oraz opowiemy o ich roli w naszym życiu - zachęca do udziału dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Wydarzenie odbędzie się przy Porcie Sołacz. To doskonała okazja do odwiedzenia nowopowstałego lokalu.
- Chcieliśmy przywrócić dawną świetność tego budynku i stworzyć miejsce zachęcające do miejskiego odpoczynku, ale z poszanowaniem tradycji dzielnicy i w zgodzie z jej mieszkańcami, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji prowadziliśmy konsultacje społeczne z Radą Osiedla Sołacz. Chcieliśmy, by przestrzeń wokół Portu Sołacz, była uporządkowana, zielona i odpowiadała ich potrzebom - mówi Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.
Relację z wydarzenia będzie można zobaczyć na stronie www.programczystapolska.pl oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/programczystapolska, https://www.facebook.com/Poznan.
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Czysta Polska, Grupa MTP, Lasy Państwowe, Warta Poznań, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Park Tenisowy Olimpia i Zarząd Zieleni Miejskiej.
ZZM