Matura w Poznaniu - ruszyły egzaminy

Na zdjęciu grupa młodych ludzi ubrana oficjalnie idzie przez park - grafika rozmowy
Pierwszego dnia egzaminów maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego
Matura w Poznaniu - ruszyły egzaminy

W Poznaniu, podobnie jak w całej Polsce, uczniowie przystąpili do matury. W środę, 4 maja, sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W tym roku musieli rozwiązać test, sprawdzający m.in. czytanie ze zrozumieniem oraz napisać rozprawkę lub zinterpretować wiersz. W czwartek czeka ich egzamin z matematyki. 

W poznańskich szkołach uczy się ponad 5,8 tysięcy uczniów klas maturalnych (w liceach oraz technikach). Ci, którzy zdają maturę, muszą przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. 

W związku z pandemią, tak jak w roku ubiegłym, zrezygnowano z obowiązkowej części ustnej. Materiał został także nieco okrojony. Podczas egzaminów nie obowiązują jednak specjalne wytyczne sanitarne, takie jak w 2020 i 2021 r. Zamiast nich w szkołach należy przestrzegać ogólnych zasad higieny takich jak mycie rąk oraz zasłanianie ust i nosa podczas kichania czy kaszlu. Zaleca się również regularne czyszczenie szkolnych ławek i sprzętów, a także wietrzenie sal i części wspólnych.

Pierwszego dnia egzaminów maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. Tradycyjnie musieli zmierzyć się z pytaniami otwartymi, zamkniętymi oraz dłuższą wypowiedzią pisemną. W przypadku tej ostatniej do wyboru były dwie rozprawki. 

Pierwsza z nich miała odpowiedzieć na pytanie: "Czym dla człowieka może być tradycja?". Maturzyści musieli odwołać się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Tematem drugiej było: "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?" - tu uczniowie powinni uzasadnić swoje zdanie,  odwołując się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Osoby, które wolą poezję, mogły podjąć się interpretacji wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja życia".

W czwartek (5 maja) uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a w piątek (6 maja) - z wybranego języka nowożytnego na poziomie podstawowym. Pisemne matury potrwają do 23 maja.

Termin dodatkowy egzaminów zaplanowano na 1-15 czerwca. Wyniki matur mają być znane 5 lipca. Osoby, którym powinęła się noga, będą mogły przystąpić do poprawki - pisemny egzamin odbędzie się 23 sierpnia.

AW