Stanisław Rosiek urodził się w 1953 r. Od 1977 r. pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 70. zajmował się krytyką literacką. Jest współzałożycielem Wydawnictwa słowo/obraz terytoria, którym jako redaktor naczelny (a później także jako prezes) kieruje od 1995 r. W ramach pracy naukowej Rosiek zajmował się kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza. Drugą sferą jego badań naukowych i działań edytorskich stała się twórczość kilku pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper, Schulz, Białoszewski, Mrożek). Od kilku lat laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej koncentruje się na dorobku Brunona Schulza.
- Nasz laureat jest twórcą, który bardzo trudno wpisuje się we wszelkie szufladki. Jest on bowiem eseistą, wydawcą i badaczem literatury zwłaszcza romantycznej. Studiuje także literaturę nieoczywistą, która w dużym stopniu z romantycznym widzeniem świata przez emocje i plątaninę rozmaitych doznań jest bardzo silnie powiązana - mówi prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.
Osoby wytypowane do Nagrody - Stypendium im. S.Barańczaka ogłosił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
- Mamy wśród nominowanych przedstawicielkę poezji, świadomie szukającą znaczenia literatury w zbliżaniu się do samej siebie, wzbogacaniu własnej umysłowości i duchowości. Mamy autorkę biografii, która podążyła za wezwaniem do odkrywania niedocenionej należycie, tworzącej po polsku i niemiecku pisarki, silnie zaangażowanej w sprawy społeczne i polityczne. Mamy wreszcie wyrazistego eseistę i redaktora, który wzywa między innymi do uczciwego potraktowania terminu "krytyka literacka" i powrotu kłótni o książki, a nominowany jest za esej poświęcony kulturowym wyobrażeniom końca świata - mówi Jędrzej Solarski.
Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak - ówczesny rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Składa się ona z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza (w wysokości 60 tys. zł) przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.
W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli m.in. Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski, Jan Gondowicz i Krystyna Miłobędzka. Stypendium im. Stanisława Barańczaka trafiło do Kiry Pietrek, Magdaleny Kicińskiej, Małgorzaty Lebdy, Szczepana Kopyta, Tomasza Bąka, Igora Jarka i Moniko Glosowitz.
Tegoroczna, uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 28 maja w Centrum Kultury Zamek. Wtedy też poznamy nazwisko osoby, która zdobyła Nagrodę - Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
AJ/ UAM