Międzynarodowy Dzień Teatru w Poznaniu

Galeria zdjęć przedstawia ludzi wręczających i odbierających nagrody na scenie. - grafika rozmowy
Miasto Poznań po raz drugi uhonorowało osoby z zespołów aktorskich oraz ekip technicznych i administracyjnych poznańskich teatrów. Wszytko to z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego 27 marca/ fot. Bartosz Jankowski
Międzynarodowy Dzień Teatru w Poznaniu

Miasto Poznań po raz drugi uhonorowało osoby z zespołów aktorskich oraz ekip technicznych i administracyjnych poznańskich teatrów. Wszytko to z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego 27 marca.  

W tym roku dyplomy od Prezydenta Miasta Poznania oraz nagrody finansowe wręczono 22 pracowniczkom i pracownikom z Teatru Animacji, Teatru Muzycznego, Teatru Ósmego Dnia i Teatru Polskiego. 

Nagrody otrzymali (w kolejności alfabetycznej): Barbara Andrys, Roman Berent, Szymon Bojdo, Paweł Bordych, Lech Chojnacki, Magdalena Dehr, Krzysztof Dutkiewicz, Anna Lasota, Tomasz Manowski, Barbara Melzer, Wiesław Paprzycki, Piotr Pawlus, Elżbieta Rochowiak, Violetta Rybarczyk, Mariola Ryl-Krystianowska, Dariusz Sieracki, Michał Sikorski, Alona Szostak, Andrzej Szubski, Katarzyna Tapek, Jerzy Więckowski i Anna Zbroszczyk.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest w cieniu wojny w Ukrainie. Do sytuacji u naszych sąsiadów i wstrząsającego obrazu zniszczonego pociskami Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu odniosły się autorki tegorocznego polskiego orędzia wydanego z okazji tego święta. Podkreślono, że dzisiaj przed teatrem stoją szczególnie istotne zadania - musi on stać się realnie i w przenośni schronieniem dla ludzi, przestrzenią jeszcze bardziej otwartą na różnorodność języków, potrzeb i kultur.  

Poznańskie sceny instytucjonalne i nieinstytucjonalne prowadziły swoją działalność przez cały okres trwania pandemii, przenosząc część swojej aktywności do sieci oraz włączając się w działania wspierające artystki i artystów, pozbawionych w wyniku pandemii możliwości zarobkowania.

Od wybuchu wojny w Ukrainie poznańskie teatry mocno angażują się także w działania charytatywne i pomocowe. Prowadzą działania animacyjne dla ukraińskich dzieci, realizują zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla osób, które docierają do Poznania z Ukrainy, dzielą się przestrzenią w swoich siedzibach.

W dwa dni, całkowicie oddolnie i ponad wszelkimi podziałami poznańskie środowisko kultury wspólnie stworzyło bezprecedensowy, charytatywny projekt artystyczny "Poznań dla Ukrainy", który przybrał formę tygodniowego festiwalu, do udziału w którym zaproszona została poznańska publiczność.

W Międzynarodowy Dzień Teatru zorganizowano również charytatywne wydarzenie "Stoły zamiast murów", podczas którego zbierano datki na rzecz walczącej Ukrainy.

WK