- Dzięki dobrej współpracy ze stroną kolejową oraz zaangażowaniu wykonawcy prace zostały przeprowadzone bardzo sprawnie, dlatego przejazd udostępniamy wcześniej, niż zapowiadaliśmy. Od 27 marca przestaną obowiązywać już objazdy, z jakimi musieli liczyć się kierowcy. Tymczasowy przejazd powstał z myślą o mieszkańcach tej części aglomeracji poznańskiej, by mogli sprawnie poruszać się ul. Grunwaldzką mimo trwających robót budowlanych. Tory w nowym miejscu pokonują już piesi i rowerzyści - Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Przejazd powstał obok istniejącego. Udostępniony zostanie w niedzielę o godz. 2:00. Podobnie jak przed rozpoczęciem prac, do dyspozycji kierowców będzie po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Ciąg dla pieszych wyznaczony został po stronie wschodniej, czyli przystanku kolejowego w kierunku Berlina, który w tym etapie prac będzie nieczynny. Uzupełnieniem zmian jest tymczasowe przejście dla pieszych (południowa strona torów). Dojście do przystanku kolejowego po stronie Plewisk będzie zorganizowane podobnie, jak przed rozpoczęciem prac.
Autobusy komunikacji miejskiej powrócą na dotychczasowe trasy, szczegóły na ten temat na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.
W najbliższym czasie prace skupią się na torze kolejowym w kierunku Berlina, gdzie wykonawca będzie przygotowywał się do budowy wiaduktu kolejowego. Docelowo kierowcy, piesi, rowerzyści i pasażerowie autobusów nie będą już czekać przed często zamykanym przejazdem kolejowym. Powstający węzeł przesiadkowy przy ul. Grunwaldzkiej będzie miejscem łączącym różne środki transportu. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo (po stronie Plewisk) powstanie pętla autobusowa. Przewidziany jest również parking typu park&ride, wokół węzła powstanie nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, w tym kładka nad ul. Grunwaldzką. Powstanie także nowy zbiornik retencyjny, przebudowana zostanie sieć infrastruktury podziemnej. Całość uzupełnią: mała architektura, informacja pasażerska, ładowarki dla samochodów elektrycznych oraz zieleń.
PIM